9.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » суд
Свет

Саудијка осудена на 45 години затвор поради користење социјални мрежи

M T
Судот во Саудиска Арабија ја осуди Нура бин Саид ал Катани на 45 години затвор поради објави на социјалните мрежи. Таа е осудена поради „користење...
Свет

Отсечена човечка глава е пронајдена пред зградата на германскиот суд во Бон, а малку подалеку торзо

M T
Отсечена човечка глава била пронајдена вчера пред зградата на судот во западниот германски град Бон. Случајни минувачи во раните вечерни часови ја алармирале полицијата и...
CentarМозаик

На доставувачот на храна му испратил порака „Побрзајте со робата“ – Еве колкава казна доби

M T
Францускиот суд му изрече казна од 1.000 евра на потрошувач кој испратил порака до курир преку компанијата за испорака на храна „Побрзајте со робата“ Според...
Свет

Првиот случај на воени злосторства пред суд: Руски војник се соочува со доживотна казна затвор

M T
На руски војник денеска треба да му се суди за наводното убиство на невооружен украински цивил – првиот случај за воени злосторства што е сослушан...
Свет

Судот ја усвои жалбата на Ѓоковиќ – српскиот тенисер ќе игра на АО

M T
Федералниот суд го ослободи Новак Ѓоковиќ, откако утврди дека неосновано му била укината визата со која сакал да влезе во Австралија. Граничните власти му ја...
Свет

Британскиот суд одлучи дека Асанж може да биде екстрадиран во САД

M T
Британскиот Апелационен суд денеска ја промени пресудата на понискиот суд и ја отвори вратата за екстрадиција на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во САД. Судот...
Македонија

Судскиот совет констатираше престанок на функцијата на Владимир Туфегџиќ

M T
Судскиот совет на денешната седница констатира престанок на судиската функција на судијата Владимир Туфегџиќ, судија во Основен кривичен суд Скопје. Престанокот на функцијата се случува...
КоронавирусСвет

Не можете да го видите вашето дете додека не се вакцинирате! – Разведена мајка шокирана на суд

M T
Сосема необично рочиште за случајот на грижа за единаесетгодишно дете се одржа во август во американски суд, каде што судијата донесе изненадувачка одлука да и...
Свет

Шестмина Саудијци на суд за малтретирање туристка

M T
Шест млади Саудијци се соочуваат со обвиненија за малтретирање странска туристка, што укажува на загрижувачки феномен во време кога кралството се обидува да ја зајакне...
МакедонијаВо тренд...

Судот ги ослободи Мијалков и поранешните „алфи“, нема доволно докази дека го малтретирале Бошкоски

M T
Кривичниот суд ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната полициска единица „Алфа“, поради немање јасни докази дека...
Македонија

Адвокатите реагираат: Судот врши тортура врз Камчев, не го пушта во домашен притвор

M T
Одбраната на бизнисменот Јордан Камчев, кој е во притвор за обвинението „Плацеви на Водно“, објави реакција во која наведува дека судот врз него врши репресија...
Свет

Поранешниот австриски вице-канцелар Штрахе пред суд за примање мито

M T
Судскиот процес против поранешниот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе, кој е обвинет за примање мито, започна денеска пред покраинскиот суд во Виена. На обвинителната клупа заедно...
Свет

Грчкиoт пилот кој ја уби сопругата пред својата ќерка пристигна во судот во панцир и под силно обезбедување

M T
Грчкиот пилот Бабис Анагностопулос (33) денеска се појави пред судот во Атина, поради убиството на неговата сопруга, што го призна, откако повеќе од еден месец...