Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » он
Свет

ОН: Кина сериозно ги крши човековите права на Ујгурите и другите малцинства

M T
Кинеското „произволно и дискриминаторско затворање“ на Ујгурите и другите муслимани во автономниот регион Ксинџијанг може да биде злосторство против човештвото, е наведено во извештајот на...
СветТОП ВЕСТИ

ОН: Светот е во глобална криза со храна

M T
Дури 345 милиони луѓе се соочуваат со несигурност во снабдувањето со храна во 82 земји, што е двојно повеќе од бројката пред пандемијата на коронавирусот...
Македонија

МНР за македонскиот јазик во ОН: Нема индиции што одат во прилог на објавените шпекулации

M T
Согласно појавениот интерес на јавноста, нашата мисија во Њујорк стапи во контакт со претставници на Секретаријатот на ОН, од каде категорично ги отфрлаат сите шпекулации...
Свет

Турција достави писмо до ОН за промена на името на државата

M T
Обединетите нации добија посебно барање од Турција. Портпаролот на генералниот секретар на ОН, Стефани Дујариќ изјави дека добиле писмо од турскиот министер за надворешни работи...
Свет

Албанија ќе го предводи Советот за безбедност на ОН до крајот на јуни

M T
Албанија ќе претседава со Советот за безбедност на Обединетите нации од 1-ви јуни до крајот на тој месец, според распоредот на веб-страницата на светската организација....
СветВо тренд...

ОН: Светот би можел да се соочи со глад кој ќе трае со години

M T
Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите Нации. Генералниот секретар Антонио Гутереш рече дека војната ја...
СветТОП ВЕСТИ

ОН: Човештвото влегува во спирала на самоуништување

M T
Човештвото страда од „нарушена перцепција на ризик“, што нè поттикнува на активности и однесувања што предизвикуваат климатски промени и се поголем број катастрофи ширум светот,...
Војна во УкраинаСвет

Чавушоглу: Ако ОН ѝ воведат санкции на Русија, Турција ќе се придружи

M T
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Вуавушоглу најави дека Анкара ќе мора да се приклучи на санкциите против Русија доколку тие бидат одобрени од ОН....
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Зеленски: ОН не се способни да ги извршуваат функциите за кои се создадени

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одржа своето веќе традиционално ноќно обраќање до нацијата. Тој рече дека Обединетите нации „во моментов не се во можност да...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

ОН: Забележани се над 1.400 загинати цивили

M T
Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации соопшти дека од почетокот на војната во Украина имало 3.455 цивилни жртви. Ова вклучува повеќе од 1.400 смртни...
Македонија

Тренчевска на 66. седница на Комисијата за статусот на жената на ОН во Њујорк: Жените и мажите треба да имаат еднаков глас во граѓанскиот и политичкиот живот​

M T
Концептот на еднакви можности е еден од клучните приоритети на Владата на Република Северна Македонија, што значи дека жените и мажите треба да имаат еднакви...
Свет

Руски дипломат во ОН: Со поддршка на Кина ќе воспоставиме рамнотежа на силите со Европа и САД

M T
Русија смета на поддршката на Кина во воспоставувањето рамнотежа на силите со европските земји и САД, изјави заменик постојаниот претставник на Русија во ОН Дмитриј...
КоронавирусСветВо тренд...

Генералниот секретар на ОН: Правилната дистрибуција на вакцините може да стави крај на пандемијата

M T
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во средата рече дека правичноста во глобалната вакцинација може да стави крај на пандемијата на коронавирусот предупредувајќи дека луѓето...
Свет

ОН: Околу 13 милиони луѓе во Кенија, Сомалија и Етиопија се соочуваат со тежок глад

M T
Околу 13 милиони луѓе во Кенија, Сомалија и Етиопија се соочуваат со силен глад, поради најтешката суша во Африканскиот рог во последните децении, соопшти Светската...
СветВо тренд...

Oбединетите Нации на важен состанок за состојбата во Украина

M T
Советот за безбедност на Обединетите Нации ќе расправа за тензиите меѓу Русија и Украина на барање на Вашингтон, кој ја обвинува Москва дека подготвува инвазија...
Свет

Марија Захарова: ОН да одговорат, Приштина се обидува да го собори УНМИК

M T
Русија очекува дека раководството на Обединетите нации соодветно ќе реагира на постапките на Приштина против претставниците на мисијата на ОН на Косово и Метохија, изјави...
Свет

Западните земји во ОН: Целта на Белорусија е дестабилизација на соседните земји

M T
Естонија, Франција, Ирска, Норвешка, САД и Велика Британија го покренаа прашањето за мигрантската криза за време на состанокот зад затворени врати на 15-члениот Совет за...