Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Tag

претседател

Новиот претседател Џо Бајден: Америка, чест ми е што ме избравте да ја водам нашата голема…

"Америка, чест ми е што ме избравте да ја водам нашата голема земја. Работата пред нас ќе биде тешка, но ви го ветувам ова: Јас ќе бидам претседател на сите Американци - без разлика дали гласавте за мене или не"., порача идниот американски…

Пендаровски: Вонредна состојба не врши работа, ако е потребно ќе ја ангажираме Армијата!

Претседателот Стево Пендаровски, запрашан зошто повторно не се прогласи вонредна состојба, објасни зошто во моментот не е потребно такво нешто, односно зошто според него вонредна состојба во моментот, како што рече, не врши работа.…

Одликување на Бигорскиoт манастир „Свети Јован Крстител“ со Орден за заслуги за Република…

Претседателот Стево Пендаровски денеска го одликува Бигорскиoт манастир „Свети Јован Крстител“ со Орден за заслуги за Република Северна Македонија, за зачувувањето и за продолжувањето на илјадагодишната традиција и за придонесот во…

Пендаровски: Безбедносната состојба е стабилна

Состојбата во земјата и регионот е стабилна, оцени претседателот Стево Пендаровски по завршувањето на 8-та седница на Советот за безбедност. На седницата, покрај постојаните членови на Советот, на покана на претседателот Стево…

Пендаровски попладнево ќе се обрати на 75. Генерално sобрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска преку видеопорака ќе се обрати на Генералната дебата во рамки на 75. Генерално sобрание на Обединетите nации. Поради пандемијата од Ковид-19, годинава Генералното sобрание се одвива без физичко…

Претседателот Стево Пендаровски го свика Советот за безбедност

Утре, 23 септември 2020 година, среда, со почеток во 12:00 часот во Кабинетот на Претседателот „Вила Водно“ ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија. На седницата, покрај постојаните членови на…

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на…

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Европската Унија во Република Северна Македонија, Дејвид Гер. https://www.youtube.com/watch?v=uzCTFzGvJtA Во продолжение ги…

Пендаровски: Нема да ја продолжам вонредната состојба, лидерите да седнат и да се…

https://youtu.be/ETf31P8gPm8 Интегрално го пренесуваме обраќањето на Претседателот Стево Пендаровски до нацијата: На 30 мај оваа година донесов Одлука за прогласување на нова вонредна состојба во траење од 14 дена. Вонредната…

Лимузината на претседателот е најбезбедното возило на светот. Вакво нешто нема ни на…

Претседателската лимузина е најбезбедното возило на светот. Вакво нешто нема ни на филмовите со Џејмс Бонд! Претседателот на Соединетите Американски Држави е еден од најмоќните светски лидери, поради што главен приоритет на земајта е…