6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » претседател
Свет

Аргентинскиот претседател добил смртни закани

M T
Аргентинскиот претседател Алберто Фернандез изјави дека добил смртни закани и дека поднел кривична пријава во полиција. „Добив смртни закани. Полицијата си ја врши работата“, изјави...
Свет

Претседателот на Австрија се лизнал додека се шетал во парк, добил помал потрес на мозокот

M T
Австрискиот претседател Александар ван дер Белен доживеа благ потрес на мозокот за време на прошетка во парк на природата, објави официјалниот профил на претседателот на...
Свет

Трамп: Ништо нема да ме спречи повторно да се кандидирам за претседател

M T
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека ништо нема да го спречи повторно да се кандидира за претседателските избори во 2024 година, пренесуваат светските медиуми....
Свет

Бајден сака повторно да се кандидира за претседател на САД

M T
Портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер изјави дека актуелниот американски претседател Џо Бајден ќе се кандидира за втор мандат. – Има нешто што се нарекува...
Македонија

Претседателот Пендаровски го честита Националниот ден на Власите

M T
Претседателот Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Северна Македонија. „Ми претставува...
Свет

Претседателот на Северна Кореја му го честиташе Денот на победата на Путин и изрази солидарност со Русија

M T
Севернокорејскиот лидер во честитката до рускиот претседател Владимир Путин по повод Денот на победата изразил „цврста солидарност“ на неговата земја со Русија, пренесува Јонхап, повикувајќи...
СветТОП ВЕСТИ

Франција утре избира претседател – Марин Ле Пен е главниот ривал на Макрон

M T
Макрон влегува во претседателската трка со поголема неизвесност отколку во 2017 година во околностите на војната во Украина и последователната економска криза. Во Франција се...
Свет

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро префрлен во болница

M T
Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро е префрлен во болница откако се чувствувал „непријатно“, изјави неговиот министер за комуникации, Фабио Фарија. Фарија изјави дека Болсонаро се чувствува...
Свет

Почина претседателот на Европскиот парламент Дејвид Сасоли

M T
Почина претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли, објави денеска на Твитер неговиот портпарол Роберто Куило. 65-годишниот Сасоли почина на 11 јануари во 1:15 часот во...
Свет

Казахстанскиот претседател: Покрената е антитерористичка операција

M T
Казахстанскиот претседател Касим Џомарт Токаев тврди дека уставниот поредок во голема мерка е повторно воспоставен во оваа централноазиска држава која неделава е погодена од немири,...
КоронавирусСвет

Полскиот претседател по вторпат заразен со коронавирус

M T
Претседателот на Полска, Анджеј Дуда, e позитивен на коронавирус, соопшти денеска неговиот главен помошник. „Дуда е во изолација“, додаде тој. Да потсетиме, Дуда еднаш веќе...
Свет

Медлин Олбрајт назначена за претседател на Комитетот за одбранбена политика на САД

M T
Поранешниот државен секретар Медлин Олбрајт положи заклетва како нов претседател на Комитетот за одбранбена политика, соопшти Пентагон, речиси точно една година откако администрацијата на Трамп...
Македонија

Претседателот на Европскиот суд за човекови права, Роберт Спано, доаѓа во земјава

M T
Претседателот на Европскиот суд за човекови права, Робер Спано, доаѓа во посета на земјава за да земе учество на регионалната конференција од висок профил на...
Македонија

Заев: За претседател Албанец потребно е мнозинство и од неалбанското гласачко тело

M T
Преседателот се бира на непосредни избори каде гласаат граѓаните тоа не се договара партиски тоа е невозможно, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција...
Свет

Талибанците го уапсија поранешниот претседател на Авганистан

M T
Талибанците го уапсија поранешниот претседател на Авганистан, Хамид Карзаи. Тој е во куќен притвор, а личното обезбедување му е одземено, пренесуваат светските медиуми. Талибанците му...
СветВо тренд...

Ашраф Гани избегал во Таџикистан со автомобили полни со пари

M T
Претседателот на Авганистан, Ашраф Гани, кој побегна од Кабул, наводно е во Таџикистан, каде отишол со придружба на автомобили натоварени со пари, соопшти руската амбасада....
Свет

Претседателот на Авганистан ja напушти земјата

M T
Претседателот на Авганистан, Ашраф Гани избегал од земјата откако Кабул падна во рацете на Талибанците. Вчера светските медиуми објавија различни информации за местото каде што...
Свет

Убиен претседателот на Хаити – среде ноќ дома му влегле атентатори

M T
Претседателот на Хаити, Жовенел Моиз, бил убиен во неговиот дом во средата рано наутро, потврди владата. Моиз е убиен во неговата приватна резиденција во средата...
CentarСветТОП ВЕСТИ

Новиот претседател Џо Бајден: Америка, чест ми е што ме избравте да ја водам нашата голема земја

CENTAR MKD
“Америка, чест ми е што ме избравте да ја водам нашата голема земја. Работата пред нас ќе биде тешка, но ви го ветувам ова: Јас...
КоронавирусCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Пендаровски: Вонредна состојба не врши работа, ако е потребно ќе ја ангажираме Армијата!

CENTAR MKD
Претседателот Стево Пендаровски, запрашан зошто повторно не се прогласи вонредна состојба, објасни зошто во моментот не е потребно такво нешто, односно зошто според него вонредна...