Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Tag

centar.mk

Променливо облачно време, попладне локален дожд

Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне ќе има локална појава на нестабилност со краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 7 до 14,…

Есента носи голема промена на времето: Meteocentar со детална прогноза за следните 4 дена

Утре и во четврток ќе преовладува променливо облачно време со услови за појава на локален дожд и ретки грмежи. Преодно стабилизирање на времето ќе има во петок. Под влијание на влажен бран за време на викендот, особено во сабота на…

Ражничи со ќофтиња и пиперка

Сочното месо одлично оди со печена пиперка... Состојки: 1 главица кромид 1 чешне лук 1 мала тиквица 750 гр мелено јунешко 1/2 лажичка чили во прав 1 јајце 4 лажици презла 1 лажица ајвар сол бибер 1…

Следува продолжен викенд – Ова е листата за неработни денови кои следуваат до крајот на…

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 02 август (недела), Ден на Републиката, односно 03 август (понеделник) е…

Заев за CENTAR открива: Просечната плата ќе скокне на 34.000 денари, а минималецот на…

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во денешното интервју за Centar.mk соопшти дека до крајот на новиот мандат доколку победи СДСМ, просечната плата ќе скокне на 34.000 денари. Минималната плата ќе ја кренеме на 20.000 денари, што е за дури…

Заев за CENTAR: Имаме срдечен и топол прием од граѓаните во оваа кампања

- Јас сум задоволен од срдечниот и топол прием на граѓаните, од позитивниот начин на којшто реагираат за оваа специфична кампања, во време на глобална пандемија, почитувајќи ги мерките за заштита на здравјето. Нас не гледате, имаме крајно…

Интервју со лидерот на СДСМ, Зоран Заев за Centar.mk: Инвестираме 2 милијарди евра во…

Интервју на Centar.mk со претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Господине Заев кампањата е во полн ек, граѓаните ги следат активностите на политичките партии, што би издвоиле од првите десетина дена од кампањата што Вас ви оставило…

Сега е лесно – Државата плаќа 70% од учеството за нов стан: Целосен прирачник како…

Министерството за финансии пред една година изготви прирачник за проектот “Купи куќа, купи стан“, кој е поставен на веб страницата на Mинистерството за финансии. Намалените каматни стапки, новиот модел Купи стан за млади,како и…

Многу продолжени викенди и куп неработни денови – Ова е листата за празници кои следуваат…

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 24 мај (недела) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители, односно…

Од утре драстична промена на времето со снег и дожд – УХМР издаде метео…

Утре времето ќе биде претежно облачно, а од средината на денот ќе започнат врнежи од дожд проследени со засилен северен ветер и услови за појава на грмежи. На планините врнежите ќе се од снег. Врнежите преку ноќта кон вторник и во…

Centar.mk како општествено одговорен медиум веќе неколку дена воведе рубрика за…

Македонската новинска агенција Centar.mk како општествено одговорен информативен медиум уште од пред неколку дена воведе посебна рубрика за информирање на јавноста во реално време поврзана со коронавирусот. Покрај актуелните новости,…

Љупчо Николовски се огласи на фејсбук: Добро е што им дадовме техничка влада, па…

Фејсбук статус на Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ: За #СДСМ добро е да им дадевме не техничка туку цела Влада со се министри и заменици во секое министерство. За општеството добро е што за неколку дена власт ги потсетија…

Нова подобрена верзија на онлајн услугите на ЕВН

Почна со работа новата надградена  верзија на онлајн услугите на ЕВН – evnonline.mk. Овие услуги на корисниците сега ги нуди компанијата „ЕВН Хоме“ која од минатата година е универзален снабдувач  за електрична енергија.  Со подобрувањата…

Многу продолжени викенди и куп неработни денови – Ова е листата за празници во 2020-та

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 20 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот…

Студени утра, температури до -12: Детална прогноза на Meteocentar за следните 4 дена

Во утринските часови ќе биде ведро и студено, насекаде со негативни утрински температури. Преку денот сончево со мала до умерена облачност и со постепен пораст на дневната температура. Денеска ќе биде променливо облачно и студено со…

Ова не ви го кажале мајсторите: ПВЦ прозорите имаат зимски и летен режим, еве како да ги…

Поентата е што во различни временски периоди потребно е да го промените начинот на „одржување“ на прозорите. Едноставно отворете го прозорот и пронајдете го шрафот на страната каде се наоѓа рачката, па подесете го помош на инбус клуч.…

ТИЕ СЕ СТУДЕНИ И БЕСЧУВСТВИТЕЛНИ: Овие два хороскопски знаци никогаш нема да ви кажат „те…

Тие својата љубов ја покажуваат со дела, а не со зборови! И додека се фрустрирани бдејќи не можат да ги изговорат зборовите „те сакам“ - можеби би требало да научите како да ги следите знаците по кои тоа ќе ви го покажат. Јарец…

Гравче тавче за вечерата на Бадник – Еве и рецепт

Бадниково гравче тавче - Рецепт: 750г. грав две главици кромид (црвен) масло (гравот треба обилно да биде залиен) црвена пиперка малку сол Начин на подготовка Белиот грав ставете го да се свари во водата. Исцедете го…

Многу продолжени викенди и куп неработни денови – Ова е листата за празници во 2020-та

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 01 јануари (среда), Нова Година, • 07 јануари (вторник), Божик, првиот ден на…

Зоран Заев е личност на годината во Македонија

Уредничкиот колегиум на Centar.mk, традиционално секоја година избира Личност на годината. За посебни постигнувања на полето на економијата и лидерство во 2019-та година е избран премиерот Зоран Заев. Внесот на Македонија во НАТО,…