26.8 C
Скопје
19. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » .

Category : .

.МАКЕДОНИЈА

Талески: За лошата состојба со пожарите да има одговорност, Владата на Мицкоски целосно потфрли

C +
Интегрален текст од прес-конференцијата на Миле Талески, пратеник од СДСМ: Состојбата со пожарите низ државата е алармантна и излезена од контрола. Владата и надлежните институции...
.БИЗНИС

Ангеловска-Бежоска на Конституенцата на ММФ и СБ: Потребно е двојно зголемување на уделот на приватниот сектор во зеленото финансирање

C +
Потребна е поголема мобилизација на финансиски средства, особено од приватниот сектор, за зелена трансформација, како дел од структурните реформи и за конвергенција на економиите во...
.МАКЕДОНИЈА

Царинска управа: Запленети 7.800 евра – македонски државјанин сакал нелегално да ги изнесе од државата

C +
Инспектори од Служба за мобилни скенери спречија нелегален изнес на девизи на граничен премин Блаце во износ од 7.800 евра, откако при контрола на патник...
.МАКЕДОНИЈА

Претседателката Сиљановска Давкова ја прими директорката на Светска банка за Западен Балкан, Шиаочин Ју

C +
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими директорката на Светска банка за Западен Балкан, Шиаочин Ју. На средбата беше изразено задоволство од тековната соработка и...
.МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Петто убиство откако Тошковски е министер, ниедно не е расчистено

C +
-Состојбата со убиствата станува алармантна, а безбедноста на граѓаните е во ризик поради постојаните пукања. Македонија станува сцена од каубојски филм каде убиствата и уличните...
.ЛОКАЛНО

Герасимовски: Справувањето со вандализмот бара законски измени кои ќе ги предложиме до ЗЕЛС

C +
Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски иницираше средба со проф. д-р Татјана Стојаноска Иванова од Институт за социологија при Филозофскиот факултет на која разговараше за...
.МАКЕДОНИЈА

Царинска управа: Спречен шверц на над 100 парфеми во вредност од 240 илјади денари

C +
Над сто парфеми „Гисада“ во вредност од 240 илјади денари се запленети од страна на царински службеници на влез на граничен премин Табановце откако возач...
.БИЗНИС

Ангеловска-Бежоска – Радев: Продолжува добрата соработка помеѓу Народната банка и централната банка на Бугарија

C +
Актуелните прашања за економската состојба во Европската Унија, како и економските предизвици со кои се соочуваат земјите од регионот во однос на задржувањето на ценовната...
.ЛОКАЛНО

ВО ТЕКОТ НА ЕДНА НЕДЕЛА САНКЦИОНИРАНИ 226 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА НА ТЕРИТОРИЈА НА ОПШТИНА ЦЕНТАР

C +
ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје во текот на една недела санкционираа 226 непрописно паркирани возила кои го...
.МАКЕДОНИЈА

СВР Скопје продолжува со засилено полициско присуство

C +
Во текот на изминатата вечер (13/14.07.2024) полициски службеници од СВР Скопје продолжија со преземање на зајакнати мерки и активности за одржување на поволна безбедносна состојба...
.БИЗНИС

Средба Ангеловска-Бежоска – Басани: Светска банка го поздрави поднесувањето на барањето за пристапување во СЕПА

C +
Народната банка во рамки на своите надлежности континуирано и посветено работи на процесот на европска интеграција. Имплементирањето на европската регулатива во платежната сфера и поднесувањето...
.МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Мицкоски на НАТО самитот беше маргиналец, пропуштена шанса да се зајакне позицијата на државата

C +
Откако спадна прашината која ја креваше ВМРО-ДПМНЕ со лажната пропаганда, може да се заклучи дека посетата на нашата делегација во НАТО беше еден голем дебакл,...
.МАКЕДОНИЈА

Мицкоски на повеќе билатерални средби во Вашингтон: Иднината на регионот е во борбата за посилна економија, соработка и создавање на иднина

C +
На маргините на НАТО Самитот во Вашингтон претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Христијан Мицкоски оствари повеќе билатерални средби и разговори. Мицкоски се сретна...
.ЛОКАЛНО

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало заедно со МВР и ЈП ПОЦ

C +
Во текот на изминатата ноќ, Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски заедно со Началникот на СВР Сашо Топаловски и Директорот на ПОЦ Душко Коцевски, спроведоа...