Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » субвенции
МакедонијаТОП ВЕСТИ

МЗШВ: Со усвојувањето на ребалансот на Буџетот се исплаќаат субвенции кон 45 илјади земјоделци – За прв пат се воведува и можност за авансна исплата

M T
Со Ребалансот, Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство (МЗШВ) обезбеди 2,7 милијарди денари, средства наменети за директна поддршка на земјоделците, односно за исплаќање на редовните,...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Нова поддршка за земјоделството, полесно исплаќање субвенции и 100% зелена нафта за земјоделците

M T
Собранието ги усвои измените на Законот за земјоделство и рурален развој, поднесен од пратеници на СДСМ и парламентарното мнозинство. Со измените на Законот се олеснува...
МакедонијаБизнис

Бачовски: Исплатени 204 милиони денари субвенции за земјоделство за повеќе мерки

M T
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на над 10 илјади земјоделци, исплати над 204 милиони денари за субвенции по повеќе...
+СубвенцииCentarБизнисТОП ВЕСТИ

Субвенциите за купување на куќа или стан од 50.000 евра можат да стигнат до 20.000 евра: Целосен прирачник како да аплицирате за нов стан/куќа и да добиете субвенции

CENTAR MKD
Граѓаните годинава ќе можат да аплицираат за субвенција за станбен кредит од државата преку проектот „Купи куќа, купи стан“ на Министерството за финансии. Објавен е...
Македонија

МОН: Од 1ви до 31ви октомври втор рок за аплицирање за субвенциониран студентски оброк

M T
Министерството за образование и наука информира дека од утре повторно може да се аплицира на Јавниот повик за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк....
Бизнис

Исплатени субвенциите за одгледани и заклани гоеници во регистрирани капацитети

M T
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 152 субјекти, исплати близу 149 милион денари за субвенции. Директорот на АФПЗРР, Никица...
Бизнис

Исплатени над 230 милиони денари за субвенции во земјоделството и руралниот развој

M T
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 4.846 субјекти исплати 230,1 милиони денари за субвенции. Директорот на Агенцијата, Никица Бачовски,...
МакедонијаБизнис

Исплатени 255,9 милиони денари за субвенции за произведено и предадено млеко и за женски приплодни маторици

M T
Агенцијата за финанаиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 7.347 субјекти исплати 255,9 милиони денари за субвенции. Станува збор за исплата на...
CentarБизнисВо тренд...

Се продолжува рокот за аплицирање за финансиска поддршка во земјоделството за 2021 година од 31 мај, на 30 јуни 2021 година

CENTAR MKD
Владата денеска усвои измена на уредба со која се продолжува рокот за аплицирање за финансиска поддршка во земјоделството за 2021 година од 31 мај, на...
СубвенцииCentarБизнисВо тренд...

Сега е полесно – Државата плаќа 70% од учеството за нов стан: Целосен прирачник како да аплицирате за нов стан/куќа и да добиете субвенции

CENTAR MKD
И годинава сите кои го немаат регулирано станбеното прашање тоа ќе може да го направат со помош на субвенционираните поволности. Министерството за финансии го објави...
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Даваат стари печки на дрва, а добиваат нови инвертер клими

CENTAR MKD
Во општина Сарај почна големата еколошка акција на Град Скопје и Владата за предавање старите печки кои користат нееколошки енергенси во замена за инвертер клима...
CentarМакедонија

Владата одлучи: Поддршка од 4 денари по килограм за откупено и предадено винско грозје

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија на денешната 5-та седница ја разгледа и усвои „Информација за состојба на откупот на грозје од реколта 2020 година со...
CentarБизнис

Уште само неколку часа до бесплатен клима уред – На полноќ завршува јавниот повик на Град Скопје за субвенции за инвертери

CENTAR MKD
Градот Скопје ги информира граѓаните дека јавниот повик за доделување субвенции за инвертер клима-уреди за затоплување на домаќинствата се прекинува вечер, на полноќ (22.9.2020 година,...
CentarБизнис

Град Скопје дели бесплатни клима уреди во вредност од 1000 евра – еве како да аплицирате

CENTAR MKD
Во текот на изминатите 15 дена поднесени се 1.350 апликации за субвенции за инвертери, а остануваат средства за уште околу 4.000 барања. Според досегашните бројки,...
СубвенцииCentarБизнисВо тренд...

Сега е лесно – Државата плаќа 70% од учеството за нов стан: Целосен прирачник како да аплицирате за нов стан/куќа и да добиете субвенции

CENTAR MKD
Министерството за финансии пред една година изготви прирачник за проектот “Купи куќа, купи стан“, кој е поставен на веб страницата на Mинистерството за финансии. Намалените...
СубвенцииCentarМакедонијаВо тренд...

Субвенции од по 1000 евра за клима уред/инвертери – еве како да се пријавите

CENTAR MKD
Градот Скопје во текот на следната недела ќе го објави јавниот повик за субвенционирање на граѓаните за купување високоефикасни инвертер клима уреди за затоплување. Новитет...
СубвенцииCentarМакедонија

Од утре субвенции за велосипеди и електрични тротинети за скопјани

CENTAR MKD
Градот Скопје утре ќе ги објави јавните повици за доделување субвенции за велосипеди и електрични тротинети во 2020 година. Новитет оваа година, како што соопштија...
CentarБизнис

Државата дели пари на младите – Картички од по 50 евра, еве како и за што ќе може да се потрошат

CENTAR MKD
Средношколците не помлади од 16 години и редовните студенти не постари од 29 години се дел од листата корисници на финансиска поддршка предвидена со третиот...
CentarБизнисТОП ВЕСТИ

Владата ќе вбризга милиони евра директно кај граѓаните: Се делат дебитни картички со пари, ваучери, попусти, бесплатни летувања

CENTAR MKD
100.000 македонски граѓани ќе добијат платежна картичка од по 9.000 денари за купување на проозводи и услуги од македонски компании. Информацијата која пред две недели...
CentarБизнис

Владата даде согласност на Правилникот за доделување финансиски средства преку Иновациски ваучери на Фондот за иновации и технолошки развој

CENTAR MKD
Владата на вечерашната седница ја разгледа и усвои информацијата и донесе Одлука за давање согласност на Правилникот за доделување финансиски средства преку Иновациски ваучери на...