6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » цена
МакедонијаБизнис

„Тиквеш“ годинава со рекорден откуп и највисока просечна цена

M T
Заврши годинешната берба и откупот на винско грозје во винарската визба „Тиквеш“. Оваа година „Тиквеш“ откупи најголема количина грозје во однос на минатите години. Воедно,...
БизнисСвет

Ненси Пелоси: Скапата енергија е „мала цена“ во споредба со украинските жртви

M T
Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, рече дека скапата енергија што ја плаќа Европа е „мала цена“ во споредба со жртвите што...
БизнисСвет

Фон дер Лајен: Ќе предложиме ограничување на цената на рускиот гас

M T
Европската комисија ќе предложи ограничување на цената на рускиот гас, заедно со мерки кои вклучуваат задолжително намалување на потрошувачката на електрична енергија на територијата на...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Правиме сѐ за да обезбедиме електрична енергија по цена под берзанската

M T
Владата ќе направи сѐ за да обезбеди на стопанството цена на електрична енергија која ќе биде оптимална на овие услови, да биде под берзанската цена...
Македонија

Османи: Велат дека сме платиле висока цена за почеток на преговорите, но времето ќе покаже дека одлуката била правна

M T
Во рамки на учеството на Бледскиот стратешки форум, министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше свое обраќање на панелот „ЕУ и Западниот Балкан: кој е...
БизнисВо тренд...

Цената на нафтата од утринава е во пораст, вредноста на барел е 116 долари

M T
Цената на нафтата од утринава е во пораст. На лондонскиот пазар цената на барел нафта е 116 долари, што е раст за над 2 отсто...
БизнисСвет

Лидерите на Г7 сакаат да ја ограничат цената на руската нафта

M T
Лидерите на Г7 – индустриски најразвиени земји планираат да ја ограничат цената на руската нафта и да усвојат пакет координирани акции со цел да се...
+CentarБизнис

Biznispro: Граѓаните се ослободуваат од печките на пелети, огласниците полни – цената стигна над 320 денари за вреќа

CENTAR MKD
Се повеќе граѓани се откажуваат од камините на пелети, а огласниците се преполни со огласи каде граѓаните ги продаваат по багателни цени. Овие скапи камини...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

СДСМ: Ново намалување на цената на горивата, антикризните мерки даваат резултат

M T
Од партијата на власт посочуваат дека „ефикасните мерки на Владата предводена од СДСМ за намалување на ДДВ и акцизата“, како дел од антикризниот пакет од...
БизнисСвет

Американско-иранските разговори би можеле да го запрат растот на цената на нафтата

M T
Новите сигнали дека преговорите меѓу американските и иранските власти за заживување на договорот за ограничување на развојот на нуклеарно оружје во Иран привршуваат, би можеле...
НаукаТехнологија

Летечки автомобили до 2024 година – позната е и цената

M T
Кинескиот производител на електрични возила Икспенг планира масовно производство на летечки автомобили чија цена нема да надмине 157.000 долари до 2024 година. Оваа кинеска стартап...
CentarБизнисТОП ВЕСТИ

Струјата наместо да поскапи, би можело да поевтини – Државните електрани понудиле 7 проценти пониска цена од лани

CENTAR MKD
Наместо поскапување струјата може да поевтини, и не заради тоа што Владата одлучи да го намали ДДВ од 18 на 5 отсто. Државните електрани на...
CentarБизнис

Се токми нови цена на горивата – Одлуката утре

CENTAR MKD
Регулаторната комисија за енергетика во текот на утрешниот ден стандардно како и секој понеделник ќе ги утврди новите цени на горивата, кои во изминатиот период...