Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Tag

временска прогноза

Магла и студ – метеоролозите соопштија какво ќе биде времето деновиве

Во следните денови продолжува стабилното и сончево време со ниски утрински температури. Понекаде во котлините наутро ќе има услови за појава на магла и таму температурата ќе остане пониска во текот на денот. Наутро студено и понекаде во…

Студ со температури до -9 степени и магла низ Македонија – Метеоцентар со детална…

Утре ќе има повремено зголемување на облачноста и ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен ветер од северен правец. Потоа во следните денови продолжува стабилното и сончево време со ниски утрински температури. По одделни котлини ќе…

Студ во најава и температури под -5 степени: Meteocentar со детална прогноза за следната…

Во следните денови ќе се задржи стабилно време со пониски утрински температури, кои на повеќе места ќе се спуштаат под -5 степени. Во понеделник, како и во втората половина од следната седмица по одделни котлини ќе има појава на магла и…

Подгответе се за промена: Студ, дожд и снег низ Македонија – Meteocentar со детална…

Утре претпладне ќе има повремени врнежи од дожд, претежно во јужните делови. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен северен ветер. Потоа времето ќе биде стабилно со слаб до умерен северен ветер. Во сабота продор на…

Четиридневна прогноза за времето

Продолжува периодот на стабилно и суво со слаб ветер што ќе услови по котлините да има појава на магла и ниска облачност, особено во ноќните и претпладневните часови. Утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност, претпладне по…

Синоптичарите најавуваат позначителен пад на температурите и дожд – Метеоцентар со…

Денес кон крајот на денот ќе настапи зголемување на облачноста, а во текот на ноќта и утре ќе има повремени врнежи од дожд, кои повеќе ќе бидат застапени во западните и јужните делови. Дневната температура ќе се намали за неколку…

Доаѓа заладување: Meteocentar со детална прогноза за следните денови

Во следните денови ќе преовладува умерено до значително облачно време со услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Дневната температура од четврток ќе се намали за неколку степени. За време на викендот се очекува…

До среда облачно, од четврток дожд и ново значително паѓање на температурите –…

Во следните денови ќе преовладува умерено до значително облачно време со слаб до умерен северен ветер. Во четврток претежно во јужните делови ќе има услови за локален дожд. Дневната температура до среда ќе биде без поголеми промени, а од…

Подгответе се за промена на времето и температури под 0 – Meteocentar со детална…

Утре во утринските часови во северните делови ќе има повремен слаб дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, најизразен долж Повардарието, што ќе предизвика опаѓање на дневната температура. Потоа во следните денови времето ќе биде…

Значителен пад на температурите, ветер и дожд – Метеоцентар со детална прогноза за…

Утре ќе преовладува облачно и магливо време, а во четврток ќе биде посончево. Во петок и сабота повторно ќе има зголемена облачност со услови за локален дожд во северните и североисточните делови од земјава. Од петок ќе дува умерен до…

Времето се менува: Подгответе се за пороен дожд и грмежи – Meteocentar со детална…

Утре, особено во претпладневните часови, ќе има врнежи од дожд, кои во источните делови на места ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Потоа се очекува период на претежно стабилно време, освен во среда кога во јужните делови ќе има…

Времето се менува: Следува магливо, облачно време, па обилни врнежи од дожд –…

Утре ќе се задржи стабилно време, претпладне со мала до умерена облачност и со услови за утринска магла по одделни котлини, попладне облачноста ќе се зголемува. Во недела ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од…

Наутро под нулата, денски до 26 степени – Метеоцентар со детална прогноза за времето

Во следните денови ќе се задржи стабилно време со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во постепен пораст. Во вторник ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб ветер претежно од северен правец. Прогноза за…

Студени утра и температури под нулата – Метеоцентар со детална прогноза за следните…

Во текот на следната седмица времето ќе биде стабилно, преку ноќта студено, со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во постепен пораст. Утре ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од…

Сончево со температура до 24 степени

Времето ќе биде сончево со умерена облачност која во текот на денот ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец, во западните делови повремено ќе засилува. Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 12,…

Следува невреме со пороен дожд и грмежи – Кога да очекуваме стабилизација на…

Денеска променливо облачно со повремени врнежи од дожд, претпладне повеќе застапени во западните делови. Попладне, во вечерните и ноќните часови во источните делови ќе биде нестабилно со пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува умерен, а во…

Циклон доаѓа над Македонија, носи ново невреме: Meteocentar со детална прогноза за…

Под влијание на циклонска активност доцна попладнево почнувајќи од западните делови ќе започнат врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе се интензивираат и ќе се прошират во останатите подрачја. На места врнежите ќе бидат поројни со…

Невреме со поројни врнежи и грмежи во текот на ноќта и утре

Под влијание на циклонска активност доцна попладнево, почнувајќи од западните делови, ќе почнат врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе се интензивираат и ќе се прошират во другите подрачја, јави УХМР. На места врнежите ќе бидат поројни…

До петок поројни дождови – УХМР издаде метео предупредување

Под влијание на влажен бран во попладневните часови во западните делови ќе има врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе се интензивираат и ќе се прошират во останатите подрачја. Пообилни врнежи ќе има во северозападните делови (над 30…

Невреме со обилни врнежи од дожд, засилен ветер и грмежи – Метеоцентар со детална…

Под влијание на циклонска активност претпладнево времето ќе биде облачно со врнежи од дожд. Локално процесите ќе бидат во форма на краткотрајно невреме со пообилни врнежи од дожд, засилен ветер и грмежи. Прогноза за 15.10.2020…