Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Tag

италија

Во Италија над 28.000 новозаболени и 562 починати

Во Италија во последните 24 часа регистррани се 28.337 нови случаси на коронавирус, а починале 562 лица. Изминатиот ден биле направени 188.747 тестови. Расте бројот на починати на дневно ниво, а се зголемува и бројот на хоспитализирани…

Италијански научник има ново предвидување за коронавирусот – откри кога ќе престане…

Пандемијата Ковид 19 ќе престане дури некаде меѓу април и мај следната година, тврди италијанскиот научник, професор на Универзитетот во Наполи, Франческо Санино. Тој раководи со група научници и истражувачи кои веќе претходно,…

Италија воведува полициски час, сè запира во 21 часот

Италија воведува полициски час на целата територија од 21 часот навечер до утро, потврди заменик-министерката за труд Франческа Пуљези за „Скај ТГ 24“. Одлуката е донесена на состанокот на владата на премиерот Џузепе Конте, и ќе важи на…

Строги мерки се неопходни во Италија – коронавирусот се шири застрашувачки брзо

Новиот дневен рекорд на заразени со ковид-19 во Италија изнесува речиси 32.000 лица, починале 297, а хоспитализирани се во моментот 18.000 пациенти. На интензивна нега во моментов има 1.843 пациенти. Министерот за здравство, Роберто…

Критично во Италија: почитување на мерките или карантин

Во последните 24 часа во Италија се евидентирани повеќе од 25 илјади новоинфицирани со коронавирус, а тестирани се 198 илјади лица, пишува агенцијата „Анса“. Починаа 205 лица. Шефот на владиниот советодавен научен и технички комитет,…

Ново италијанско сценарио: Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починати од…

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е најголем број на заразени лица на дневна основа од почетокот на пандемијата во Италија. Во…

Драстичен пораст на новозаразени во Италија – срушен е нов рекорд

Италија објави нов дневен рекорд со 21.273 новоинфицирани со вирусот корона, покажуваат денешните податоци на Министерството за здравство. Вкупниот број на случаи во Италија сега е 525.782. Уште 128 лица починаа, со што вкупниот број…

Рекорден број новозаразени во Италија од почетокот на пандемијата

Рекордни 19.644 случаи на коронавирус се потврдени во Италија во последните 24 часа, така што вкупно 504.509 лица се заразени во таа земја од почетокот на пандемијата. За еден ден починаа 151 лице, а досега вкупно 37.210 лица.…

Повторно рекорд: Дали доаѓа ново „италијанско сценарио“?

Во Италија, во последните 24 часа се потврдени 19.143 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата. Претходниот рекорд беше поставен вчера, кога имало 16.079 новоинфицирани. Од последното…

Нов дневен рекорд на заразени во Италија, во Франција повторно повеќе од 25.000

Италија, европската земја што прва беше погодена од пандемијата, денес забележа рекорден број новозаразени – 15.199. Претходно, тој рекорд беше 11.705, а беше забележан минатата недела. Денеска, регистрирани се 127 смртни случаи, што е…

Италија ги заострува мерките – ситуацијата е критична

Италија најави нови построги мерки поради зголемениот број позитивни случаи на Ковид-19 во земјата. Ова следи по рекордниот број, втор ден по ред, што беше регистриран во земјата. Вчера беа забележани 11.705 нови случаи на коронавирус, а…

Рекорден број на новоинфицирани и во Италија

Во Италија се регистрирани нови 11.705 лица заразени со коронавирус, што е за 780 повеќе од вчера, што е најголемо дневно зголемување на бројот на пациенти од пролетоска. Како резултат на ковид 19, умреа уште 69 пациенти, што е…

Вртоглаво расте бројката на заразени во Италија, Конте ќе објави нови мерки

Италијанскиот премиер Џузепе Конте во недела ќе објави уште една серија мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, соопшти неговиот кабинет. Во таа земја, во последните 24 часа се пријавени 10.925 нови случаи на коронавирус, што е…

Повторно соборен „црниот рекорд“ – Што се случува во Италија?

Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани рекордни 10.925 нови случаи на Овидиј 19, а 47 пациенти починале, објави Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред кај што се забележува најголемо дневно зголемување на бројот на…

Италија: Повеќе од 10.000 новозаразени со коронавирус за еден ден

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 10.010 лица заразени со коорнавирус, што е најголем дневен број од почетокот на пандемијата, додека 55 лица починаа, објави Министерството за здравство. Бројот на пациенти примени на…

Италија во акутна фаза, прогресивно зголемување на бројот на заразени

Според неделното соопштение на Италијанскиот висок институт за здравство (ИД), епидемијата на Ковид-19 е во акутна фаза во Италија, пишува „Хафингтон пост“. Во последните 11 недели, има прогресивно зголемување на нови инфекции. Според…

За прв пат над 8.000: Италија постави нов негативен рекорд

Во Италија, во последните 24 часа се потврдени 8.804 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен биланс од почетокот на епидемијата. Тоа е исто така голем скок на бројот на новозаразени во споредба со вчерашниот ден, кога имаше…

Црн рекорд во европското жариште

Рекорден дневен број на нови случаи на ковид 19, 7.322, е регистриран во Италија денес, а вкупниот број на инфекции досега е 372.799. Претходниот дневен рекорден пораст беше на 21 март, кога имаше 6.557 нови случаи. По тој повод,…

Во Италија речиси 6.000 новозаразени, итно се воведуваат нови мерки

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска објави нови мерки против ширењето на коронавирусот откако во Италија беа пријавени 5.901 нов случај, најмногу од крајот на март. Италијанската влада по вторпат ги заостри мерките во текот на…

Голем број заразени во Италија, толку случаи во еден ден немало од крајот на март

Италија денеска забележа голем пораст на бројот на заразени, односно 5.372 нови случаја, најмногу од крајот на март. Во четвртокот имаше 4.458 новозаразени, а со денешниот број Италија се приближува до рекордот од 6.557 случаи од 21 март.…