Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » фон дер лајен
Свет

Фон дер Лајен: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан, Украина и Молдавија

M T
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска истакна дека ЕУ останува посветена на проширувањето, со порака дека патот кон ЕУ е пат кон...
Свет

Фон дер Лајен: Требаше да ги слушаме оние што го познаваат Путин

M T
Шефицата на Комисијата, Урсула фон дер Лајен, денеска посочи дека ЕУ требало повеќе да ги слуша оние кои со години предупредуваат за опасноста од режимот...
БизнисСвет

Фон дер Лајен: Ќе предложиме ограничување на цената на рускиот гас

M T
Европската комисија ќе предложи ограничување на цената на рускиот гас, заедно со мерки кои вклучуваат задолжително намалување на потрошувачката на електрична енергија на територијата на...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Фон дер Лајен: Димитар, Договорот за ФРОНТЕКС ќе биде на македонски јазик без фусноти и ѕвездички

M T
Денешните меѓувладини конференции и за Северна Македонија и за Албанија таа ги нарече историски момент. Двете земји, според неа, се наоѓаат на стартот на преговорите...
МакедонијаВо тренд...

Фон дер Лајен: Македонија и Албанија денеска ги отвораат пристапните преговори

M T
Луѓето од Албанија и Северна Македонија го заслужуваат ова. Ова е ставот на претседателката на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен. Таа кажа дека денеска...
Свет

Фон дер Лаен: Мора да го зголемиме притисокот врз Путин со заострување на санкциите

M T
„Мораме повторно да го зголемиме притисокот врз Путин и руската влада, затоа предлагаме уште повеќе да ги заостриме нашите санкции“, напиша претседателката на Европската комисија...
Свет

Фон дер Лајен: На ​​овој Меѓународен ден на жената, моето срце е со сите Украинки

M T
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен се огласи на Твитер на 8 март, Меѓународниот ден на жената. Фон дер Лајен испрати силна порака,...
Македонија

Претседателката на Европската комисија во вторник во Македонија

M T
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен следната недела ќе посети шест земји од Западен Балкан, соопшти комисијата. Taa ја започнува својата турнеја на...