30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Вучиќ
Свет

Анкета во Србија: Вучиќ е попопуларен од Путин за само еден отсто

M T
Српскиот претседател Александар Вучиќ е за само еден отсто попопуларен од Владимир Путин во Србија. Ова го покажало истражувањето на „Демостат“. Најпопуларен српски политичар, по...
Свет

Вучиќ: Приштина подготвува општ напад на северот на Косово од 1. октомври

M T
Српскиот претседател Александар Вучиќ се обрати до јавноста во врска со одлуката на косовските власти да ги забранат српските лични карти и по 30 септември...
Свет

Вучиќ од Брисел: Помина времето на притисок врз слободните независни држави

M T
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по пристигнувањето на Самитот на ЕУ изјави дека дошол во Брисел да разговара со европските пријатели за иднината на...
Свет

Вучиќ денес ќе положи заклетва за вториот претседателски мандат

M T
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ќе положи заклетва во Народното собрание за вториот претседателски мандат. Во 11 часот е закажана посебна седница на парламентот....
Свет

Шолц му честиташе на Вучиќ за реизборот за претседател на Србија

M T
Канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц, му честиташе на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по повод реизборот за претседател на државата. – Честитки за...
Војна во Украина Свет

Вучиќ: Украина и земја на ЕУ шират лажни дојави за бомби во српските авиони

M T
Српскиот претседател Александар Вучиќ ја обвини Украина и неименувана земја од ЕУ доцна во неделата дека пласирале лажни извештаи за бомби во патнички авиони на...
Свет

Вучиќ прогласи победа во првиот круг од претседателските избори, најави стабилна влада

M T
Претседателски кандидат на СНС, Александар Вучиќ, синоќа соопшти дека според податоците на неговата партија, од обработениот материјал освоил меѓу 59,9 и 60,1 отсто. Тој пред...
Свет

Вучиќ итно закажа седница на Советот за национална безбедност поради Украина

M T
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, закажа итна седница на Советот за национална безбедност поради настаните во Украина. Веднаш потоа ќе следува и седница на српската...
Свет

Вучиќ: Загрижен сум, на војската ѝ дадов наредба да биде подготвена

M T
Српскиот претседател Александар Вучиќ ја коментираше ситуацијата во Украина. „Загрижен сум. Нашата позиција не е лесна. Политичкиот притисок врз Србија поради одлуката на Путин ќе...
Свет

Вучиќ со последно збогум за првата сопруга: „Заспа во прегратката на нашиот син“

M T
Српскиот претседател, Александар Вучиќ, на социјалните мрежи се прости од својата прва сопруга Ксенија Вучиќ, која ненадејно почина пред два дена на 56-годишна возраст. „Ти...
Свет

Вучиќ за исчезнатиот Хрват: Надлежните веќе имаат скица што се случило

M T
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, при посетата на Панчево се осврна на случајот со исчезнатиот Хрват, Матеј Периш, кој се води како исчезнат од 31...
Свет

Вучиќ за палењето на српското знаме во Тирана: Албанската држава реагираше сериозно и одговорно

M T
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во врска со обидот за палење на српското знаме во Тирана изјави дека секогаш е недозволиво да се сквернават туѓи...
Свет

Путин му вети на Вучиќ дека цената на гасот за Србија нема да се менува

M T
Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска изјави дека неговиот руски колега, Владимир Путин, се согласил цената на гасот за Србија да не се менува во следните...
Свет

Вучиќ и Путин ќе разговараат за цената на гасот, косовското прашање и состојбата со коронавирусот

M T
Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во Сочи ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, а клучна тема на средбата ќе биде цената на...
Македонија

Вучиќ изрази сочувство за несреќата: Не постојат зборови што би ја опишале болката

M T
Српскиот претседател Александар Вучиќ упати телеграма со сочувство до претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев. „Со неверување и тага ја примив страшната вест за...
Македонија

„Отворен Балкан“ – Вучиќ ги пречека Рама и Димитров

M T
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска е домаќин на премиерот на Албанија, Еди Рама, и на вицепремиерот на Македонија, Никола Димитров. Средбата во Палатата „Србија“...
Свет

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

M T
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот Инстаграм профил, заедно со која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово и Метохија“. „...
Македонија

Вучиќ: Србија е подготвена да обезбеди братска помош по пожарот во Тетово

M T
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, упати сочувство до семејствата на жртвите во пожарот во ковид – центарот во Тетово. Тој рече дека Србија ја споделува...
Свет

Вучиќ: Случувањата во Авганистан се пораз на модерниот свет

M T
Српскиот претседател Александар Вучиќ ја нарече доказ за поразот на модерниот свет снимката од меѓународниот аеродром во Кабул на која се гледа како Авганистанци паѓаат...