Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Македонија

Приоритет за обвинителите ќе бидат пријавите поврзани со коронавирусот

CENTAR MKD
Јавниот обвинител Љубомир Јовевски донел задолжително упатство за постапување на јавните обвинителства, а во врска со новоностанатата состојба со коронавирсуот во земјава. Приоритет во работењето,...
Коронавирус Македонија

Изработена мапа за следење на коронавирусот во Македонија

CENTAR MKD
Изработена е првата интерактивна мапа за следење на состојбта со коронавирусот во земјава. Мапата ја изработи компанијата ГДИ, која се занимава со софтверски решенија. Мапата...
Коронавирус Македонија

МНР: Се изнаоѓаат решенија за македонските патници да се вратат дома

CENTAR MKD
Министерството за надворешни работи преку Координативното тело за помош и поддршка на државјани на Република Северна Македонија кои, поради новонастанатата ситуација со коронавирусот (COVID-19), се...
Коронавирус Свет

Во Хрватска уште седум лица заболени од коронавирус

CENTAR MKD
Во Хрватска се пријавени седум нови случаи на коронавирус, објави министерот за здравство Вили Берош на прес-конференција утрово. Сите новозаболени имаат лесни симптоми, а нивните...
Коронавирус Свет

Хрватска со мерки за контрола на цените на производите

CENTAR MKD
Владата на Храватска синоќа на телефонска седница донесе одлука за вонредни мерки за итна контрола на цените за одредени производи, меѓу кои и основни прехранбени...
Коронавирус Свет Во тренд...

Вучиќ вечерва ќе донесе одлука за вонредна состојба или поголема улога на војската поради коронавирусот

CENTAR MKD
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ќе се обрати пред јавноста вечерва во 20 часот каде ќе соопшти дали во земјата ќе се зголеми улогата на...
Коронавирус Свет Во тренд...

Трамп нема коронавирус, тестот е негативен

CENTAR MKD
Резултатите од тестирањето на американскиот претседател, Доналд Трамп, покажале дека тој нема коронавирус. Ова го соопшти неговиот лекар, Шон Конли. Тој беше подлежен на тестирање...
Коронавирус Свет

Одложено судењето за Нетанјаху поради коронавирусот

CENTAR MKD
Судскиот процес против израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, е одложено за два месеци, до мај, поради епидемијата на коронавирусот. Израелското Министерство за правда соопшти дека судењето...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Летовите од охридскиот се пренасочуваат на скопскиот аеродром

CENTAR MKD
Cогласно одлуката на Владата, ТАВ Македонија одлучи да го затвори Аеродромот во Охрид почнувајќи вечерва од полноќ, со цел да ги поддржи владините напори за...
Коронавирус Свет

Сопругата на шпанскиот премиер и две министерки заразени од коронавирус

CENTAR MKD
Бегона Гомез, сопругата на шпанскиот премиер Педро Санчез е заразена од коронавирус. Освен неа, позитивни на тестирањето на блиските соработници на премиерот се и две...
Коронавирус Македонија

„Полициски час“ во пет струшки села, откако жителите не ги почитувале мерките за коронавирусот

CENTAR MKD
Се известуваат жителите на Лабуништа, Подгорци, Боровец, Октиси и Јабланица дека на ден 14.03.2020 година беше одржан состанок помеѓу месните Заедници на с.Лабуништа Подгрци Боровец...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Димитров: Само со одлучни мерки и намалено движење на луѓето се спречува ширење на вирусот

CENTAR MKD
Никола Димитров, носителот на кандидатската листа во првата изборна единица, на коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, е првиот соговорник во серијалот интервјуа, како еден од...
Коронавирус Македонија

Апел од Битола поради новонастаната ситуација со коронавирусот

CENTAR MKD
Општина Битола упатува апел да се почитуваат препораките и законските одредби од страна на Владата на Република Северна Македонија, како и препораките дадени од страна...
Коронавирус Македонија

МНР: Македонските камионџии заглавени во Италија со конвој ќе се вратат во дома

CENTAR MKD
Министерството за надворешни работи информира дека по добиената информација за повеќемина заглавени македонски автопревозници на италијанско-словенечката граница, поради нејзино затворање од страна на словенечките власти,...
Коронавирус Свет

Алармантна состојба во Грција, расте бројот на жртви од коронавирусот

CENTAR MKD
Бројот на жртви од коронавирусот во Грција, денеска се зголеми на три лица, откако двајца мажи, едниот на островот Закинтос и другиот во градот Птолемаида,...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Се затвораат кафичите, продавниците во моловите освен супермаркетите, Охридскиот аеродром, речиси сите гранични премини, забранет влез за странци од жариштата – Ова се првите мерки

CENTAR MKD
Предмалку министерот за здравство Венко Филипче ги соопшти првичните мерки. Се затвораат сите копнени гранични премини во Македонија, освен Табановце, деве баир, ќафасан и блаце...
Коронавирус Македонија

Се затвораат кафебаровите, казината, угостителските објекти…

CENTAR MKD
Филипче предмалку соопшти дека се затвораат кафебаровите, казината, угостителските објекти. Ќе може да работат само оние угостителски објекти кои ќе нудат храна на алтернативен начин,...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Вонредна прес конференција на Венко Филипче вечерва – Centar.mk ќе се вклучи во живо

CENTAR MKD
Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, денеска (сабота, 14.03.2020 година), во 19:30 часот, ќе одржи прес-конференција во Медија центарот во Владата на Република Северна Македонија....
Коронавирус Македонија

Оперскиот пејач Нацоски од Италија: Прогласете вонредна состојба веднаш – не излегувајте од дома!

CENTAR MKD
Оперскиот пејач Благој Нацоски, кој живее и работи во Милано, упати видео апел до граѓаните на Македонија и до претседателот, премиерот и министерот за здравство...