8 C
Скопје
3. декември 2020
Centar.mk – Дознај сѐ!
Centar Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Загреб / Pixabay

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е вкупно 15.106, а починале 20 лица.

985 пациенти биле хоспитализирани, а 74 лица биле на апарати за дишење.

Во моментот има 29.098 лица во самоизолација. До денес се тестирани вкупно 485.281 лице, од кои 9.287 во последните 24 часа.

Pixabay / Илустрација

Градот Загреб е најголемото жариште и во него се евидентирани 850 нови случаи на инфекција.

Коронавирус има и во загрепската психијатриска болница „Свети Иван“, а има позитивни и меѓу вработените и меѓу пациентите, потврди директорот на болницата, Игор Филипчиќ.

МАРКЕТИНГ