Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Во тренд...

Рекордни 64 нови случаи на ковид во Прилеп

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 64 нови случаи на коронавирус, а 17 лица оздравеле од заразната болест.

Од последици на коронавирусот, починаа две лица на 73 и 78-годишна возраст. Бројот на активни случаи изнесува 434, од кои 380 се наоѓаат на домашно, а 54 на болничко лекување.

Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 724 лица.

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 1291. Од почетокот на пандемијата до денеска, од коронавирусот починале 57 лица.

Можеби ќе ве интересира

Се појави нова варијанта на коронавирусот која ги загрижува научниците

M T

Нов сој на корона вирусот во Британија

M T

Фатени на дело двајца крадци во Прилеп, одземеното вратено на сопственикот

M T