27.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : земјотрес

Uncategorized Свет Во тренд...

Силен земјотрес во Кина, најмалку тројца починати а околу 60 повредени

M T
Најмалку три лица загинаа денеска, а околу 60 се повредени во земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала во провинцијата Сечуан во југозападна...
Свет

Земјотрес со јачина од 4,5 степени во БиХ

M T
Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Босна и Херцеговина. Според Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), земјотресот е регистриран на 19 километри...
Свет

ЗЕМЈАТА ПОВТОРНО СЕ ТРЕСЕ ВО ХРВАТСКА: Земјотрес ја погоди областа Шибеник

M T
Земјотрес со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во областа Шибеник, објави ЕМСЦ. Епицентарот на земјотресот бил во Јадранското Море, на...
Свет ТОП ВЕСТИ

По разорниот земјотрес, Хаити гo погоди тропски циклон

M T
Само два дена по силниот земјотрес Хаити гo погоди тропскиот циклон Грејс проследен со обилни врнежи од дожд, што предизвика дополнителни проблеми за илјадници загрозени...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Земјотрес почувствуван во Скопје

M T
Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути, регистрираше земјотрес чиј епицентар се...
Свет ТОП ВЕСТИ

Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

M T
Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами за Северните Маријански острови и...
Македонија

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

M T
Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје, и им го одзеде животот на над илјада скопјани, напиша на...
Македонија

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

M T
Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070 лица загинаа, а 3.000 беа...
Македонија Култура Во тренд...

Скопје годинава одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

M T
Скопје и годинава со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога градот се разбуди во урнатини под...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Земјотрес во Албанија почувствуван и во југозападните делови од земјава

M T
Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала вчера ја погоди Албанија, а беше почувствуван и во југозападните делови од Македонија. Земјотресот се случил...
Свет ТОП ВЕСТИ

Силен земјотрес го погоди Перу, камења се одронија од карпите насекаде

M T
Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала погоди област во близина на крајбрежјето на Перу, објави германскиот истражувачки центар за геолошки науки (ГФЗ)....
Centar Македонија

Официјални детали за вечерашниот земјотрес во Македонија

CENTAR MKD
Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва,...
Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Нов земјотрес во Петриња, граѓаните од страв излегоа на улиците

CENTAR MKD
Нов земјотрес ја погоди областа Петриња во Хрватска. Според првите податоци на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот...
Centar Македонија Во тренд...

Слаб земјотрес вечерва ја стресе Македонија – Епицентарот кај Галичник

CENTAR MKD
Прилично слаб земјотрес вечерва е регистриран во Македонија. Околу 21 часот земјотрес со интензитет од 2.1 степени според рихтерова скала на длабочина од 4 километри...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Земјотресот кој ги вознемири скопјани сепак бил со појак интензитет

CENTAR MKD
Европскиот медитерански сеизмолошки центар со седиште во Франција пред малку се коригираше и објави дека земјотресот кој беше почувствуван во Скопје во 14 часот и...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Тлото во Македонија не мирува: Почувствуван уште еден прилично силен земјотрес

CENTAR MKD
Сеизмолошките опсерватории, денеска точно на пладне кај Маврово регистрирале нов земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала Земјотресот бил на длабочина од 2...