9.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » кривично дело
Македонија

Приведени крадци, фатени при извршување на кривичното дело

M T
На 28.06.2022 околу 12.00 часот во с.Катланово, скопско, од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје лишени од слобода се Ф.А.(20), А.И.(31),...
Македонија

МВР: Одобрување или оправдување на воени злосторства е кривично дело, сторителите ќе бидат санкционирани

M T
Одобрување или оправдување на геноцид, злосторства против човечноста или воени злосторства е кривично дело предвидено во членот 407-а од Кривичниот законик. Имено, законот предвидува дека...
МакедонијаВо тренд...

„Кратки нозе“: Говорот на омраза е казниво дело

M T
Пратеничката Жаклина Пешевска од ВМРО-ДПМНЕ смета дека говорот на омраза не е казниво дело и тоа го тврдеше на ТВ дебата. Ваквите дезинформации во јавноста...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

ВИНОВНИ СЕ: Трајко Вељановски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

M T
На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на шест години и шест месеци...
Македонија

Приведено едно лице, расчистено кривично дело „тешка кражба на дрзок начин”

M T
Вчера (08.07.2021) во 13.00 часот во Кочани од страна на полициски службеници од ОВР Кочани е лишен од слобода Р.А.(21) од Кавадарци, поради постоење основи...