1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » затвор
СВЕТ

Најмалку 15 загинати и 21 повреден во бунт во затвор во Еквадор

M T
„Според првичните информации, најмалку 21 лице се повредени, а 15 загинаа во конфликт меѓу затвореници“, се вели во соопштението на еквадорската затворска управа. Управата соопшти...
СВЕТ

Киев најавува казни до 15 години затвор за земање руски пасош

M T
Украинската влада усвои предлог-закон за кривична одговорност за државните службеници кои земаат руски пасош, а според тој закон тие може да добијат и до 15...
СВЕТ

Албанец осуден на доживотен затвор во Австрија, ја избодел сопругата до смрт бидејќи за појадок му послужила супа

M T
Шеесетгодишен Албанец од Косово е осуден во Австрија на доживотен затвор за убиство на сопругата. Тој е обвинет дека во ноември минатата година ја избодел...
МАКЕДОНИЈА

Приведен скопјанец за издржување затворска казна

M T
Денеска (14.09.2022) во 08.00 часот на ул.„Даме Груев“ во Скопје, полициски службеници од тим потраги од Одделението за криминалистички работи Центар и Бит Пазар го...
МАКЕДОНИЈА

Приведен крадец во Скопје, ќе биде спроведен во затвор

M T
Денеска (09.09.2022) околу 10 часот на подрачјето на општина Аеродром, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода Б.М.(39) од...
МАКЕДОНИЈА

Приведен бегалец од затвор баран со потерница, вратен во казнено поправната установа

M T
На 05.09.2022 во 00.05 часот на ул.„8-ми Септември” во Битола, полициски службеници од Полициската станица за безбедност на сообраќајот при СВР Битола го лишиле од...
СВЕТ

Експремиерката на Мјанмар доби уште три години затвор и принудна работа

M T
Поранешната премиерка на Мјанмар, Аунг Сан Су Чи денеска беше прогласена за виновна за изборна измама и осудена на три години затвор со принудна работа....
МАКЕДОНИЈА

Приведен бегалец од затвор, вратен на доиздржување на казната

M T
На 01.09.2022 во 17.00 часот во Штип, полициски службеници од СВР Штип го привеле Ш.Н.(30) од Штип. Тој бил баран по потерница од казнено-поправната установа...
МАКЕДОНИЈА

Приведен бегалец од затвор, осуден на 10 години и седум месеци затворска казна

M T
На 31.08.2022 во 21.35 часот на ул.„Аминта Трети“ во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода А.Р.(27) од...
СВЕТ

Саудијка осудена на 45 години затвор поради користење социјални мрежи

M T
Судот во Саудиска Арабија ја осуди Нура бин Саид ал Катани на 45 години затвор поради објави на социјалните мрежи. Таа е осудена поради „користење...
МАКЕДОНИЈА

Приведен бегалец од затвор, кај него пронајден хероин

M T
На 25.08.2022, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода З.Д.(42) од Велес. Тој бил баран со потерница поради бегство од Казнено-поправната установа Затвор...
СВЕТ

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење на Твитер

M T
Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите, одлучи судот во Саудиска Арабија....
СВЕТ

Помилуван директорот на „Самсунг“, кој беше во затвор поради поткуп

M T
Јужнокорејскиот претседател Џун Сук-Јол го помилува потпретседателот на „Самсунг Електроникс“ Ли Џае Јонг. „Ова е со цел да се помогне во надминување на националната економска...
МАКЕДОНИЈА

Приведен разбојник од Скопје за издржување казна затвор од три години

M T
Вчера (19.07.2022) во 13.30 часот од улица ,,Тодор Чангов“ во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода А.Р.(36)...
СВЕТ

Тринаесет затвореници убиени во бунт во затвор во Еквадор

M T
Во бунт во затвор во Еквадор загинаа најмалку 13 затвореници, а двајца се повредени, соопшти денеска управата задолжена за затворите, јавуваaт светските агенции. Инцидентот се...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Напад со експлозив на затвор во Нигерија, побегнале стотина затвореници

M T
Стотина осуденици побегнале од затвор во Нигерија откако, според сомнежите, припадници на Боко харам извеле напад со експлозив на затворот. Одговорноста за нападот ја презела...