Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » притвор
Македонија

Приведени четворица разбојници во Гевгелија, определен притвор

M T
На 26.04.2022 во Гевгелија, полициски службеници од Полициската станица Гевгелија ги лишиле од слобода А.К.(23) од село Прдејци, гевгелиско, Л.Б.(23) од Гевгелија, Р.В.(28) од село...
Македонија

Притвор за двајца криумчари на мигранти

M T
На 12.04.2022 година, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе во содејство со...
Македонија Во тренд...

Првоосомничениот за убиството на Тот спроведен во Затвор Скопје за издржување мерка притвор

M T
А.Ѓ.(28) , првоосомничениот за кривичното дело убиство на Денис Тот ноќеска (13.04.2022) околу 02 часот е спроведен во КПУ Затвор Скопје за издржување на мерката...
Македонија

Притвор за тетовец кој ја уби сопствената мајка

M T
Tетовското основното јавно обвинителство донесе наредба за нистражна постапка против 45-годишен жител на селото Селце, кој при вршење семејно насилство, со умисла ја лишил од...
Македонија

Без дозвола поминал преку полна линија – Се бара притвор за скопјанецот кој усмрти мотоциклист и избега

M T
Обвинителството бара притвор за 26-годишниот скопјанец кој вчера со автомобилот усмрти мопедист на улицата Скупи, по што избегал од местото на несреќата, а подоцна самиот...
Македонија

Притвор за крадец од Скопје, расчистени пет тешки кражби и една тешка кражба во обид во куќи и станови во Скопје

M T
Единицата за внатрешни работи-Одделение за криминалистички работи Гази Баба при СВР Скопје, по преземени мерки и активности во врска со расчистување на сторени кривични дела...
Свет ТОП ВЕСТИ

Маж избодел 11 лица во Америка, возел велосипед и по случаен избор напаѓал луѓе во градот

M T
Непознат маж избодел 11 лица во Албакерки, во американската сојузна држава Ново Мексико. Мажот е уапсен и се наоѓа во притвор, пренесуваат тамошните медиуми. Локалните...
Македонија

Се бара притвор за гостиварец фатен со 59 грама марихуана

M T
Гостиварското Основно јавно обвинителство поведе истрага против 20-годишен жител на селото Равен за кого постои сомнение дека сторил кривично дело неовластено производство и пуштање во...
Свет

Шефот на данската разузнавачка служба во притвор поради протекување информации

M T
Началникот на данското контраразузнавање Ларс Финдсен е задржан во притвор поради вмешаност во случај со протекување на „многу доверливи“ информации. Четворица сегашни и поранешни вработени...
Македонија

Притвор за девојката од Велес осомничена за убиство на нејзиниот партнер

M T
Судот ѝ определи притвор од 30 дена на 23-годишната девојка од Велес осомничена за убиството на нејзиниот партнер, соопшти ​​Основното јавно обвинителство во Велес. Според...
Македонија

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

M T
Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51-година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба на службената положба и овластување...
Македонија

Предложен притвор за скопјанецот што одгледувал марихуана во станот на својот покоен дедо

M T
Скопското Основно јавно обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 33-годишен скопјанец осомничен за кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги. Како...
Свет

Еден месец притвор за возачот на косовскиот автобус поради опасност од бегство

M T
а возачот на автобусот кој доживеа несреќа во Хрватска му е одреден притвор од еден месец поради опасност од бегство, пренесуваат регионалните медиуми. “Истражниот судија...
Македонија

Притвор за 30-годишен скопјанец поради недозволено поседување оружје и муниција

M T
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 30-годишен скопјанец за сторено кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член...
Македонија

Се бара притвор за скопјанецот кој уби со нож момче во Ново Село

M T
Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за убиство. -Осомничениот 30-годишник, по претходна вербална расправија, на 29 јуни со умисла лишил...
Македонија

Притвор за дилери од Велес, фатени додека продавале 93 грама хероин

M T
Обвинителството во Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица на возраст од 51 и 41 година, поради постоење на основано сомневање за...
Македонија

Угостител заврши во притвор – кога му дошла полицијата кршел маси, исклучил струја и им се заканувал

M T
Сопственик на угостителски објект во Стар Дојран заврши во притвор поради спречување на полициски службеници во вршење службено дејствие и загрозување на нивната сигурност. „На...
Македонија

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

M T
Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга. Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите. „Двајца браќа од струшко Велешта,...