25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » состанок
Македонија

Вицепремиерката Грковска ќе учествува на Регионален состанок на тема „Јавните политики во областа на конфискација на имот“, што се одржува во Виена

M T
Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска замина за Виена каде ќе учествува на Регионален состанок на тема...
Македонија

Министерот Оливер Спасовски на 7-ми Регионален координативен состанок за спроведување на Патоказот за одржливо решение за нелегалното поседување, злоупотреба и трговија со мало и лесно оружје во Западен Балкан до 2024

M T
Денеска (05.07.2022) министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски учествуваше на 7-ми Регионален координативен состанок за спроведување на Патоказот за одржливо решение...
Македонија

Костадиновска-Стојчевска на министерскиот состанок од Западен Балкан во Тирана: Промовирана првата платформа за култура со министри од Западен Балкан

M T
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска учествуваше на Министерски состанок на промоција на Првата министерска платформа на Западен Балкан за култура во Тирана, Албанија, организиран од...
Македонија

19-ти состанок на Мешовитиот парламентарен комитет – Македонија и ЕУ

M T
Денеска ќе се одржи 19-тиот Состанок на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ (Парламентарен комитет за стабилизација и асоцијација). Делегацијата од Европска...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Итен состанок на Советот за безбедност за нападите на Русија во Украина

M T
Советот за безбедност на ОН ќе се состане за да разговара за целните напади на Русија врз цивили. Обединетите нации се согласија да одржат уште...
Свет

Путин отпатува во поранешни советски држави на состанок со своите колеги

M T
Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова е првпат рускиот лидер да...
МакедонијаКултура

Костадиновска-Стојчевска: Министерскиот состанок во Тирана е клучен за Западен Балкан, а културното наследство главна тема

M T
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во следните два дена 27 и 28 јуни 2022, во Тирана, Албанија, активно ќе учествува на Министерски состанок на платформите...
Македонија

Бугарското МНР бара состанок со Комисијата за надворешни работи за позицијата со Македонија

M T
Нацрт билатералниот протокол со Скопје веќе е испратен до парламентарната комисија за надворешна политика, ова за БГНЕС го потврдија од прес-центарот на Народното собрание. Во...
Македонија

Османи на состанок со министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел

M T
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, од Берлин допатува за Брисел, каде денеска ќе учествува на состанокот на Советот за надворешни работи на ЕУ, на...
Свет

Состанок на министрите за надворешни работи на Г7 во Германија поради претстојната криза со храна

M T
Министрите за надворешни работи на Групата седум богати нации (Г7) денеска ќе се сретнат во германското летувалиште Вајсенхаус на Балтичкото Море за да разговараат за...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Бајден на состанок со сојузниците за украинската криза и воените злосторства

M T
Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска преку видео-врска ќе одржи состанок со сојузниците, на кој ќе се разговара за украинската криза, како и за начините за...
Македонија

Османи во Брисел на НАТО состанок со Министрите за надворешни работи на Алијансата

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на 6 и 7 април 2022 г. ќе учествува на состанокот на Северно-атлантскиот совет на НАТО, на ниво на...
СветТОП ВЕСТИ

Состанок на министрите на земјите од НАТО, САД и ЕУ – подготвуваат нови санкции

M T
Во Брисел денеска почнува дводневен состанок на министрите за надворешни работи на НАТО. На состанокот ќе се разговара за тоа како најдобро да и се...
Македонија

Меѓувладината работна група за европска соработка денеска ќе одржи состанок во Скопје

M T
Денеска во Скопје, меѓувладината работната група за европска соработка – зелена транзиција, дигитална трансформација и владеење на правото, продолжува со својата работа и активности. Вицепремиерот...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Прв состанок на министрите за надворешни работи на Русија и Украина од почетокот на инвазијата

M T
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот украински колега Дмитриј Кулеба ќе се сретнат во Турција, потврди руското Министерство за надворешни работи, јавува...
СветВо тренд...

Oбединетите Нации на важен состанок за состојбата во Украина

M T
Советот за безбедност на Обединетите Нации ќе расправа за тензиите меѓу Русија и Украина на барање на Вашингтон, кој ја обвинува Москва дека подготвува инвазија...
КоронавирусСвет

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

M T
Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот вид омикрон е последен што...
Македонија

Состанок на кризниот штаб во Битола, ќе се разговара за надомест на штетите од земјотресот

M T
Битолскиот градоначалник Тони Коњановски, за денеска закажа состанок на општинскиот кризен штаб, на кој ќе стане збор за состојбата во Битола по вчерашните серија земјотреси....