16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » шпанија
Свет

Шпанскиот премиер: Ја поддржуваме Србија кога станува збор за Косово

M T
Шпанија го поддржува пристапувањето на Србија во Европската унија, а во однос на Косово, верува во потребата од почитување на меѓународното право и територијалниот интегритет...
СветВо тренд...

Шпанија воведува боледување за жените со болна менструација, одобрен законот за абортус

M T
Откако беше воведен предлог-закон за воведување платено боледување за жените кои страдаат од болна менструација, шпанската левичарска коалициска влада одобри закон за зајакнување на правото...
СветМозаик

Шпанија ќе воведе боледување за жените со болна менструација

M T
Шпанците планираат да воведат боледување за жените кои страдаат од силни болки поради менструацијата. Во предлог-законот се наведува дека жените би можеле да имаат три...
Свет

По Италија и Шпанија повторно ќе ја отвори амбасадата во Киев

M T
Шпанија во наредните денови повторно ќе ја отвори амбасадата во Киев, изјави денеска премиерот Педро Санчез во интервју. Шпанската амбасада во главниот град на Украина...
Свет

Шпанија со нов закон – Демонстрантите кои вознемируваат жени пред болниците за абортуси можат да одат во затвор

M T
Долниот дом на шпанскиот парламент минатата недела одобри нов закон со кој се изрекуваат затворски казни за сите демонстранти кои вознемируваат жени пред болниците за...
Свет

Шпанија нема да испрати свои војници во Украина

M T
Шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес денеска изјави дека земјата никогаш не размислувала за испраќање војници во Украина во услови на растечки тензии со Русија....
Свет

Шпанија планира да испрати борбени авиони во Бугарија

M T
Шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес изјави денеска дека шпанските воени бродови и борбени авиони распоредени во Источна Европа не се офанзивни, туку се фокусирани...
КоронавирусСвет

Бројките на новозаразени во Шпанија растат – учениците сепак се враќаат во училиште

M T
Учениците ќе се вратат во училиштата во Шпанија на 10 јануари, а тоа важи и за студентите на универзитетите, потврди денеска Министерството за здравство и...
Свет

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

M T
На сите шпански државјани кои беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат вратени парите, потврди шпанското министерство...
Свет

Топлотен бран во Шпанија со температури до 44 степени

M T
Топлотен бран го зафати поголемиот дел од Шпанија, а Метеоролошката служба издаде предупредување дека температурата во Мадрид и Севиља ќе биде над 40 степени. Метеоролозите...
Свет

Основачот на софтверската компанија „Мекафи“ пронајден мртов во затворска ќелија

M T
Американскиот тајкун Џон Мекафи, креаторот на популарната програма за безбедност на Интернет, беше пронајден мртов во затворска ќелија во Шпанија, само неколку часа откако Високиот...
КоронавирусCentarСвет

Шпанија воведе вонредна состојба, а се враќа и полицискиот час

CENTAR MKD
Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата денес поради вирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со цел да се запре...
КоронавирусСвет

Шпанските региони бараат од владата да воведе полициски час

CENTAR MKD
Регионите на Шпанија денеска ја повикаа шпанската влада да воведе вонредна состојба, што ќе ја постави правната основа за воведување полициски час во борбата против...
КоронавирусCentarСветВо тренд...

„Вирусот не ја разбира администрацијата, воведете ни полициски час“

CENTAR MKD
Шпанските провинции Кастилја и Леон и Валенсија побараа од владата денеска во Мадрид да воведе ноќен полициски час. Властите во последните денови не успеаја да...
КоронавирусCentarСвет

Во Шпанија сè полошо: Заострување на ограничувањата, затворање на градовите …

CENTAR MKD
Неколку шпански региони ги зајакнаа ограничувањата на коронавирусот, во обид да контролираат друг бран на инфекција. Градовите Бургос и Аранду де Дуеро ќе бидат затворени...
КоронавирусСвет

Шпанија доби милијарди евра помош, но не знае како да ги искористи

CENTAR MKD
По обезбедување дарежлив удел во европските фондови за закрепнување од корона-кризата, Шпанија се соочува со неверојатен проблем, а тоа е како да се искористат сите...
КоронавирусСветТОП ВЕСТИ

Италија со драматичен број на смртни случаи за 24 часа – лоши вести од Шпанија и Франција, додека Германија најдобро се носи со вирусот

CENTAR MKD
Не стивнува пандемијата на коронавирус во Италија. Нови 6,203 случаи се регистрирани на опасниот вирус во последниве 24 часа, а починале нови 712 лица, со...
КоронавирусСвет

Во Шпанија работите не се на добро – 285 мртви и 4.000 новозаразени

CENTAR MKD
Додека сите погледи ги имаме свртено кон Италија која доживува невидена катастрофа со 793 починати лица поради коронавирусот во последните 24 часа, работите не мирисаат...