33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » самит
Свет

Започна Самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

M T
Денеска во Мадрид официјално започна Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи македонската делегација. На свечениот пречек, шефовите на делегациите...
Свет ТОП ВЕСТИ

Најголема безбедносна операција во поновата историја – Зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

M T
Околу 10.000 припадници на безбедносните сили се распоредени низ Мадрид пред денешниот почеток на дводневниот самит на НАТО. Самитот ќе ги собере шефовите на држави...
Македонија

Претседателот Пендаровски ќе учествува на Самитот на НАТО во Мадрид

M T
Претседателот Стево Пендаровски на 28, 29 и 30 јуни 2022 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на...
Македонија Во тренд...

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан, премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација

M T
Во Брисел, денеска започна дводневниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, на кој учествува и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски....
Свет

Самит ЕУ-Западен Балкан- „Приклучувањето на Западен Балкан е геостратешка неизбежност“

M T
Во пресрет на денешниот состанок на лидерите на Европската Унија и Западен Балкан во Брисел, неколку претставници на граѓанското општество од регионот упатија апел до...
Македонија

Премиерот Ковачевски предводи владина делегација на Самитот на ЕУ за Западен Балкан

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан, кој се одржува денеска и утре во Брисел...
Македонија

Ковачевски во Солун на Самитот на шефови на држави и влади на земјите – членки на процесот за соработка на Југоисточна Европа

M T
Премиерот Димитар Ковачевски ја предводи владината делегација во чиј состав се Бојан Маричиќ, заменик-претседател на Владата задолжен за европски прашања и Бујар Османи, министер за...
Војна во Украина Свет

Кина во пресрет на самитот со ЕУ: Остануваме независни за украинската криза

M T
Кина одржува независен став за украинската криза, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан, коментирајќи ги извештаите за планираниот притисок од...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Самитот има за цел е да го одврати Путин од тоа го прави во Украина

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски ќе учествува на состанокот на Северно-атлантскиот совет во рамките на Вонредниот самит на шефови на држави...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Ковачевски на вонреден самит на НАТО: „Ќе ја понудиме нашата поддршка за народот на Украина“

M T
Денес сите сојузници на НАТО се обединети и ќе ја понудиме нашата поддршка за народот на Украина, изјави премиерот Димитар Ковачевски пред почетокот на вонредниот...
Свет

На повидок самит меѓу Бајден и Путин за Украина

M T
Американскиот претседател Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин начелно се договориле за самит за Украина на предлог на францускиот претседател Емануел Макрон, како можен...
Свет

Рим под полициска опсада поради самитот Г20, пристигна Џо Бајден

M T
Американскиот претседател Џо Бајден рано утринава пристигна во Рим, каде утре почнува дводневниот самит на Групата 20 (Г20). Бајден денеска ќе има приватна средба со...
Бизнис

Премиерот Заев ќе го отвори Самитот на Западен Балкан во организација на лондонски „Економист“

M T
Премиерот Зоран Заев утрово со воведно обраќање ќе го отвори Самитот на Западен Балкан во организација на лондонски „Економист“. Тема на Самитот е „Унапредување на...
Свет

Курц: Самитот во Берлин ќе ја потврди европската перспектива на Западен Балкан

M T
Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека Западен Балкан е во непосредна близина на Австрија и дека Австрија е многу заинтересирана за стабилноста и европската иднина...
Македонија

Втор самит на претседатели на Парламентите Европскиот Парламент –Западен Балкан

M T
Заедничка декларација Ние, претседателите на парламентите на Западен Балкан,заедно со претседателот на Европскиот Парламент и претседателите на Португалскиот и Словенечкиот Парламент, кои го претставуваат сегашното...
Коронавирус Свет

Премиерот на Луксембург позитивен на Ковид, по самитот со Меркел, Макрон и други лидери на ЕУ

M T
Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел е позитивен на Ковид-19, има лесни симптоми и ќе биде во самоизолација 10 дена, објави владата на Луксембург. Бетел кој...
Македонија

Во Брисел, Самит на претседателите на парламентите на Западен Балкан

M T
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска и утре, по покана на претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, ќе учествува на Самитот...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Премиерот Заев од Самитот за Западен Балкан во Виена: Да ја направиме 2021-ва, година на силен исчекор напред, бидејќи Западен Балкан е нераскинлив дел од ЕУ

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска присуствува на Самитот за Западен Балкан во Виена, на покана на австрискиот канцелар Себастијан Курц....