Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » романија
МакедонијаБизнис

„Алкалоид“ АД Скопје регистрираше ново друштво во Романија

M T
По неколкугодишното присуство и успешно работење на романскиот пазар, „Алкалоид“ АД Скопје регистрираше ново друштво во Романија, со назив „Alkaloid Bucharest S.R.L.“. Друштвото е 100...
СветТОП ВЕСТИ

Силен земјотрес ја погоди Романија

M T
Земјотрес 4,1 степен по Рихтеровата скала се регистрирани утринава во романската област Вранча, соопшти Националниот институт за истражување и развој на физиката на Земјата (INCDFP)....
СветВо тренд...

Столтенберг денеска пристигнува во Романија за да ги посети воените бази

M T
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска ќе пристигне во Романија и ќе ја посети базата во Констанца, каде веќе пристигна првиот конвој со воена...
Свет

Во Романија пристигна првиот американски воен конвој

M T
Првиот конвој со воена опрема на американски одред влезе во Романија преку западниот граничен премин Надлак. Конвојот составен од оклопни транспортери и воена опрема се...
КоронавирусСвет

Протести во Романија против ковид сертификатите

M T
Утрово во Букурешт се одржаа протести поради зелениот сертификат и мерките за борба против Ковид-19 кои беа воведени во земјата поради пандемијата на коронавирус. На...
КоронавирусСвет

Во Романија, маските се задолжителни и на отворено

M T
Романската влада воведе нови ограничувања за да го спречи растот на нови инфекции со коронавирус, вклучително и задолжително носење маски на отворено, но одлучи да...
КоронавирусСвет

Во Романија 808 новозаболени, 23 лица починаа

CENTAR MKD
Во Романија, во последните 24 часа се потврдени нови 808 случаи на коронавирус, а 23 лица починаа, објави кризниот штаб. Најмногу заразени има во Букурешт,...