10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » возачи
МАКЕДОНИЈА

Возачите да бидат внимателни, а децата запознаени со сообраќајните правила, апелира советот за безбедност во сообраќајот

M T
Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелира до возачите на моторни возила и другите учесници во сообраќајот да бидат особено внимателни во близина на воспитно-образовните...
МАКЕДОНИЈА

195 санкционирани возачи во Скопје, 50 возачи на мотоцикли

M T
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (11.08.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени...
МАКЕДОНИЈА

206 санкции за возачи што возеле пребрзо

M T
Во текот на вчерашниот ден (23.06.2022), Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила што...
МАКЕДОНИЈА

339 санкции за возачи што возеле пребрзо

M T
Во текот на вчерашниот ден (22.06.2022), Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила што...
ТЕМАМОЗАИК

Изненадувачки, но корисно: Еве зошто некои возачи го завиткуваат клучот во алуминиумска фолија

M T
Вашиот пријател има клуч од автомобил завиткан во алуминиумска фолија? Наместо да му се смеете, можеби е подобро и вие да го направите истото. Причината...
МАКЕДОНИЈА

41 санкционирани возачи на мотоцикли во Битола, три мотоцикли одземени

M T
Во текот на вчерашниот ден (28.04.2022) во периодот од 13.00 до 19.00 часот спроведена е зајакната акциска контрола на територијата на СВР Битола за санкционирање...
СВЕТ

Австрија планира да ги конфискува автомобилите од несовесните возачи

M T
Комитетот за сообраќај на австрискиот парламент усвои амандман на законот за сообраќај со кој се предвидуваат повисоки казни за возачите кои не го почитуваат ограничувањето...
МАКЕДОНИЈА

19 возачи на комбиња и автобуси возеле пребрзо на територија на СВР Тетово

M T
Полициски службеници на СВР Тетово денеска (25 јануари) од 7 до 10 часот, спровеле акциска контрола на брзината со која се движат возилата надвор од...
АВТО ЦЕНТАРИЗБОР

Шест работи што возачите треба да ги знаат при зимско возење

M T
Иако остануваат уште неколку дена до почетокот на зимата, условите за возење веќе во голема мера се зимски. За наредните денови е најавено студено време...
МАКЕДОНИЈА

148 санкционирани возачи во Скопје, 33 за брзо возење

M T
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (16.11.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени...
МАКЕДОНИЈА

25 санкционирани возачи за затемнети стакла

M T
Во периодот од 04.10.2021 до 11.11.2021 Министерството за внатрешни работи спроведе контрола за санкционирање на возила на кои се вградени неатестирани фолии (затемнети стакла), при...
МАКЕДОНИЈАЛОКАЛНО

38 возачи возеле пребрзо на територија на СВР Куманово

M T
Денеска (08.09.) полициски службеници од СВР Куманово спроведоа засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, на територија...
МАКЕДОНИЈА

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

M T
Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при што и двајцата возачи побегнале....
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Казни за 220 возачи за еден ден во Скопје, 51 за брзо возење

M T
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (13.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени...
МАКЕДОНИЈА

Казнети 82 возачи за брзо возење на автопатот Куманово – Скопје – Велес

M T
Полицијата денеска казни 82 возачи за брзо возење на автопатот Куманово – Скопје – Велес, соопшти МВР. Денеска Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на...
МАКЕДОНИЈА

185 санкционирани возачи во Скопје, 52 за брзо возење

M T
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (05.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени...
МАКЕДОНИЈА

205 санкционирани возачи на мотоцикли на територијата на цела држава

M T
Во текот на вчерашниот ден (03.07.2021) спроведена е зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите...
МАКЕДОНИЈА

249 санкционирани возачи во Скопје, 105 за брзо возење

M T
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени се...
МАКЕДОНИЈА

113 санкционирани возачи на мотоцикли на територијата на цела држава

M T
Во текот на вчерашниот ден (01.07.2021) спроведена е зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите...