Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : грозје

Бизнис

„Тиквеш“ и годинава откупи најмногу грозје по повисоки цени од просечните

M T
Анализата на податоците од годинешниот откуп покажуваат дека винарската визба „Тиквеш“ и оваа година откупи најголема количина грозје, по повисоки цени во однос на просечните...
Македонија Бизнис

Хоџа на состанок со лозарите: Ви гарантирам грозјето нема да остане

M T
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска во просториите на министерството одржа состанок со лозарите од Неготино кои неодамна протестираа. На состанокот присуствуваа...
Centar Македонија

Владата одлучи: Поддршка од 4 денари по килограм за откупено и предадено винско грозје

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија на денешната 5-та седница ја разгледа и усвои „Информација за состојба на откупот на грозје од реколта 2020 година со...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара надзорна расправа во Собранието за oткупната цена на грозјето

CENTAR MKD
Грозјето скапува на нивите, а откупната цена во моментов е најниска откако се памети и изнесува мизерни 6-7 денари, изјави Зоранчо Јованчев, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ....
Кујната од Centar

Старски рецепт на влашките домаќинки: Највкусната слатка пита од суво грозје и сливи!

CENTAR MKD
Подгответе вкусен овошен десерт по рецепт на влашките домаќинки… Состојки: 600 гр кори за пита 100 гр суви кајсии 80 гр суво грозје 60 гр...
Кујната од Centar

Сладолед од грозје: Вистинско домашно уживање!

CENTAR MKD
Иако е период на есен кон зима, многумина сакаат сладолед кој во овој период од годината потешко се наоѓа во маркетите, па затоа Centar.mk ви...