Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Османи и Мортон ќе го одржат првиот состанок на Советот за партнерство, трговија и соработка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ќе ѝ биде домаќин на министерката за Европа и Америка на Обединетото Кралство, Венди Мортон, која престојува во работна посета на нашата земја.

Целта на посетата е одржувањето на првиот инаугуративен состанок на Советот за партнерство, трговија и соработка помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство, на кој од страна на Северна Македонија ќе копретседава министерот Бујар Османи, а од страна на Обединетото Кралство ќе копретседава министерката Венди Мортон.

Советот се смета за највисоко работно тело надлежно за имплементација на Спогодбата за партнерство, трговија и соработка меѓу двете земји, кој ќе ја има улогата на координатор на имплементацијата на одредбите од Спогодбата и развојот на севкупните односи меѓу двете земји. Исто така, во рамките на Советот предвидено е министрите да потпишат и деловник за работа како рамка преку која ќе се одвива целосната соработка во рамките на ова тело.

Можеби ќе ве интересира

Средба со шефицата на Мисијата на ММФ: Повисоката инфлација најмногу ги одразува глобалните притисоци, за кои се очекува да се намалат во 2022 година

M T

Османи-Мортон: Обезбедивме континуитет на севкупната билатерална соработка со Обединетото Кралство и после брегзит

M T

Османи од Германија ја почнува надворешно-политичката турнеја

M T