6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Москва
Свет

Јапонија бара извинување од Русија: Потегот на Москва е неприфатлив

M T
Јапонското Министерство за надворешни работи упати протестна нота до рускиот амбасадор во таа земја, Михаил Галузин. Причината е приведувањето на јапонскиот конзул во Владивосток, Мотоки...
Свет

Москва: Германија ги помина црвените линии, не требаше

M T
Германија ја премина црвената линија, која не требаше да ја помине, кога почна да ја снабдува Украина со смртоносно оружје од сопствено производство, изјави рускиот...
Свет

Москва забрани влез на воени функционери од ЕУ

M T
Руското Министерство за одбрана соопшти дека забранува влез на голем број европски воени функционери, високи офицери за безбедност, како и претставници на компании за продажба...
Свет

Москва не очекува промени во односите со Велика Британија по изборот на Трас

M T
Русија не очекува промени на подобро во односите со Велика Британија по изборот на Лиз Трас за британска премиерка, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков....
Свет

Русија: Игнорирањето на НАТО на црвените линии на Москва е ризично

M T
Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков ја оцени како крајно ризична деструктивната политика на НАТО, која ги игнорира „црвените линии“ обележани од Москва. Во...
Свет

Нови тензии меѓу Париз и Москва

M T
Изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон за неговата загриженост поради проширувањето на врските на африканските земји со Русија се навредливи. Ова го изјави рускиот министер...
Свет

Саливан: Москва и Вашингтон не можат да се разделат

M T
„Москва и Вашингтон не можат целосно да се разделат“, изјави американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан во интервју. „Не можеме само да ги прекинеме дипломатските...
Свет

Лавров: Москва го цени објективниот став на Кина за Украина

M T
Москва ја цени објективната позиција на Кина за Украина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Високо ја цениме избалансираната, непристрасна позиција на...
Свет

Грушко: Москва нема намера да ги затвора амбасадите на европските земји

M T
Москва нема намера да ги затвори амбасадите на европските земји како одговор на новите можни непријателски чекори, изјави за „РИА Новости“ заменик министерот за надворешни...
Свет

Западот подготвуваше инвазија на Русија, рече Путин на парадата во Москва

M T
Рускиот претседател Владимир Путин, обраќајќи им се на војниците на Денот на победата во Москва, рече дека Западот се подготвувал да ја нападне Русија, додека...
Свет

Гутереш ќе се сретне со Путин и Лавров во Москва

M T
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска во Москва ќе разговара со рускиот претседател Владимир Путин и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, по повод...
Војна во УкраинаСвет

Арестович се заканува со удар на Москва во случај на напад на Киев: „Украина ќе возврати“

M T
Советникот на началникот на кабинетот на украинскиот претседател, Олексеј Арестович, се закани дека ќе ѝ возврати на Москва во случај на руски напад врз Киев....
Војна во УкраинаСвет

Москва: Ако Финска и Шведска влезат во НАТО, ќе преземеме мерки на Балтикот

M T
Русија го предупреди НАТО дека доколку Финска и Шведска се приклучат на воената алијанса, таа ќе преземе акција на Балтикот. – Не може повеќе да...
СветВо тренд...

Москва предупреди на пропорционален одговор на протерувањето на дипломатите

M T
Русија пропорционално ќе одговори на протерувањето на нејзините дипломати од голем број западни земји, изјави поранешниот руски претседател и заменик-претседател на Советот за безбедност Дмитриј...
Свет

Москва: Вашингтон да се врати на нуклеарниот дијалог без политика

M T
Москва го повикува Вашингтон да се врати на неполитизиран, професионален дијалог за нуклеарната безбедност, изјави денеска рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов. Запрашан од новинарите...
Војна во УкраинаСвет

Москва го возвраќа ударот – Протерува дипломати од балтичките земји

M T
Руското Министерство за надворешни работи денеска ги покани на разговор амбасадорите на трите балтички земји со цел да ги информира за протерувањето на дел од...
Свет

Фумио Кишида: Неприфатлив е прекинот на преговорите од Москва

M T
Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска ја нарече неприфатлива одлуката на Русија да ги прекине преговорите за мировен договор. „Ова го сметаме за апсолутно неправеден и...