26.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Приведен криумчар од радовишко, превезувал 88 мигранти

Денеска (27.07.2022) во 00.15 часот на место викано „Нова Петла“ во Гевгелија, полициски службеници од Полициската станица Гевгелија го лишиле од слобода А.С.(35) од с.Ињево, радовишко. На местото, полициските службеници запреле товарно возило „сканиа“, со прилепски регистарски ознаки, со полуприколка и при преглед во полуприколката биле пронајдени 88 лица мигранти (56 од Сирија, 21 од Пакистан, 10 од Индија и 1 од Јемен), од кои 12 се малолетници.

Мигрантите биле сместени во Прифатно-транзитниот центар „Винојуг“ во Гевгелија, а А.С. бил задржан во полициска станица. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Можеби ќе ве интересира

Приведен скопјанец на Граничен премин Табановце

M T

Приведен крадец од Куманово

M T

Приведен пробиштипјанец кој мамел жени од Битола, следува соодветна пријава

M T

Приведен криумчар, пронајдени шест лица мигранти

M T

Приведен дилер на дрога од скопско, пронајден кокаин

M T

Приведен криумчар, пронајдени мигранти од Пакистан

M T