16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » бегалци
Војна во УкраинаСвет

Кличко: Две третини од бегалците се вратија во Киев

M T
Две третини од жителите на Киев кои го напуштија градот по почетокот на војната со Русија веќе се вратија во градот, изјави градоначалникот Виталиј Кличко....
МакедонијаВо тренд...

Денес на владина седница ќе се разговара за згрижувањето на бегалците од Украина

M T
Владата на Република Северна Македонија, денеска, 5.4.2022 година (вторник) ќе ја одржи редовната 36-та седница, на која согласно своите надлежности ќе разгледува повеќе точки од...
Војна во УкраинаСвет

Црна Гора за заштита на бегалците од Украина ќе одвои два милиони евра

M T
Владата на Црна Гора на вчерашната седница донесе одлука да издвои два милиони евра за спроведување на Одлуката за давање привремена заштита на лица од...
Војна во УкраинаСвет

Бајден ќе се сретне со бегалците, на 70 километри од украинската граница

M T
Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, заминува за Полска по средбата со Урсула фон дер Леен. Се очекува тој таму да се сретне со...
Војна во УкраинаСвет

Експерт за миграција: Европа може да очекува 10 милиони украински бегалци

M T
Германскиот експерт за миграција Џералд Кнаус процени дека Европа може да очекува прилив од 10 милиони украински бегалци. „Војната на рускиот претседател Владимир Путин во...
Свет

Европол со кампања за пронаоѓање бегалци

M T
Европската мрежа на активни тимови за пребарување бегалци (ЕНФАСТ) и Агенцијата за разузнавање на Европската унија (Европол), денеска ја започнаа кампањата „Најбараните од ЕУ 2021“...
Свет

Ердоган за бегалската криза: Не знам што ќе направи Грција ако ја отвориме вратата

M T
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган реагираше на изјавите на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за тоа како Турција ја предизвикала бегалската криза. Тој рече дека Грција...
Свет

Два авиони со бегалци од Авганистан слетаа во Албанија

M T
Уште два авиони со Авганистанци слетаа во Албанија, со што вкупниот број на евакуирани лица во Албанија се искачи на 457. Албанското министерство за надворешни...
Македонија

Во камион кај Велес пронајдени 30 мигранти, возачот приведен

CENTAR MKD
На наплатната станица „Отовица” во Велес полициски службеници од СВР Велес забележале камион, при што возачот го напуштил местото на настанот. Подоцна, на 500 метри...