1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » починати
КОРОНАВИРУССВЕТТОП ВЕСТИ

Северна Кореја во паника – Вчера прв случај на зараза, а денеска шест починати

M T
Шест лица починаа, а околу 350.000 се лекуваат од висока температура и болест, „брза експлозија“ ширум Северна Кореја, објавија денеска државните медиуми, еден ден откако...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Бројот на починати од Ковид во Полска надмина 100.000

M T
Вкупниот број на починати од коронавирус во Полска денеска надмина 100.000, изјави полскиот министер за здравство Адам Ниџиелски, во време кога земјата се бори со...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Рекордни бројки на новозаразени и починати во источна Европа

M T
Земјите од источна Европа бележат висок број на нови инфекции со коронавирус, при што Русија има рекорден број на смртни случаи како последица на инфекцијата,...
МАКЕДОНИЈА

Починати маж и жена пронајдени во куќа во Табановце

M T
Утрово се пронајдени маж и жена починати во семејна куќа во селото Табановце во Куманово. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово изврши увид во...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Денеска се регистрирани 164 нови случаи на Ковид 19 – Три починати лица

M T
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Денеска се регистрирани 6 нови случаи на Ковид 19 – Оздравени се 27 пациенти – нема починати лица

M T
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 1.650 тестирање, а регистрирани се 6 нови случаи...
МАКЕДОНИЈА

Природниот прираст негативен – лани повеќе починати од родени

M T
Според податоците на Државниот завод за статистика, лани во градските подрачја живородени се 11.258 деца или 59.2 проценти од вкупниот број на живородените деца, додека...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Повеќе лица починаа како последица на топлотните бранови во САД

M T
Повеќе од 10 смртни случаи во американските сојузни држави Вашингтон и Орегон може да бидат поврзани со силниот топлотен бран што донесе екстремно високи температури...
ТЕМАМАКЕДОНИЈА

Позната клиничката слика на 30-годишната пациентка која почина како последица на Ковид-19

CENTAR MKD
30-годишната пациентка од Скопје која почина како последица на вирусот Ковид-19 имала претходни коморбидитети, јавува Сител. Таа на 2 декември била примена во Градската општа...
ТЕМАМАКЕДОНИЈАИЗБОР

Македонија завиена во црно: Дури шест лица од починатите 24 се на возраст од четириесетина години

CENTAR MKD
Во изминатите 24 часа починале 24 лица, или на секој час починувал по еден пациент. Фрапантен е фактот дека дури шест лица се на возраст...
КОРОНАВИРУСТЕМАМАКЕДОНИЈАИЗБОР

Починаа 15 лица – најмладиот имаше 41 година, короната од март до сега зела 949 животи на македонски граѓани

CENTAR MKD
Најмладиот починат пациент имаше 41 година и е од Велес, каде што починале уште две лица на возраст од 57 и 86 години. Најмногу починати...
КОРОНАВИРУСТЕМАМАКЕДОНИЈАИЗБОР

Починаа 22 лица од коронавирус за 24 часа – Најмладиот имаше 35 години

CENTAR MKD
Во изминатите 24 часа од коронавирус починале рекордни 22 лица. Според информациите на Министерство за здравство најмладиот починат пациент бил 35 годишен скопјанец. Починале вкупно...
КОРОНАВИРУСТЕМАМАКЕДОНИЈАИЗБОР

Најмладиот починат пациент денеска имал само 36 години, другиот по него 44 – Короната продолжува да одзема млади животи

CENTAR MKD
Во изминатото деноноќие регистрирани се нови 518 случаи на ковид 19, а починале 9 лица. Според официјалните податоци на Министерството за здравство, починал и 36...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Коронавирус: Починати се 54 годишен радовишанец, 62 годишен кумановчанец и уште две лица на возраст од осумдесетина години

CENTAR MKD
Во болнички услови починати се 4 лица, од Скопје (83г.), Куманово (62г.), Кичево (80г.) и Радовиш (54г.). Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја...
КОРОНАВИРУСТЕМАМАКЕДОНИЈА

Најмладиот починат пациент има 23 години – Коронавирусот и натаму одзема животи во Македонија

CENTAR MKD
Во текот на изминатото деноноќие починале 7 лица. И тоа двајца пациенти од Струмица (52 и 62г), еден од Дебар (54г), пациентка од Штип (53г),...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈАИЗБОР

Официјално: 52 новозаразени, 4 починати – еве во кои градови се новорегрираните од коронавирус

CENTAR MKD
Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 30 оздравени пациенти во: Скопје-16, Тетово-10, Велес-1, Охрид-2, Кратово-1. На Клиниката за инфективни болести...