Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : рестриктивни мерки

Коронавирус Македонија Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Утре ќе се разговара за воведување на евентуални рестрикции поради ширењето на делта вирусот

M T
Комисијата за заразни болести утре на состанок ќе разговара дали поради ширењето на делта-видот на коронавирусот ќе се воведат некакви рестрикции. Министерот за здравство, Венко...
Свет Во тренд...

Грција воведе посебни правила за влез на островите – рестриктивни мерки од 5 јули

M T
Грчките власти воведоа нови мерки за патување во рамките на земјата, кои вклучуваат одредени ограничувања за одење на островите. Информацијата беше објавена во четвртокот на...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

(ВО ЖИВО) Се заоструваат рестриктивните мерки – Обраќање на премиерот Зоран Заев, министерот Венко Филипче, д-р Жарко Караџовски…

CENTAR MKD
Прес-конференцијата на која ќе бидат објавени новите рестриктивни мерки ќе ја одржи претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со министерот за здравство Венко Филипче, заменик-министерот...
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Се токми заострување на рестриктивните мерки: Заев и Филипче ќе се обратат до јавноста

CENTAR MKD
Владата денеска ќе оддржи седница на која ќе бидат разгледани предлог мерките од Комисијата за заразни болести. По завршување на седницата, со почеток во 13:30...
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Вирусот ги запали регионот и Европа, на сила нови рестриктивни мерки

CENTAR MKD
Корона вирусот беснее низ цела Европа и низ светот полнејќи ги црните статистики на сите држави, како со нови заразени пациенти, така и со починати....
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Уште вечерва кафетериите и рестораните ќе работат до 23, од утре ќе важи новата мерка за скратено работно време до 21 часот

CENTAR MKD
Уште вечерва кафетериите и рестораните ќе работат до 23, од утре ќе важи новата мерка за скратено работно време до 21 часот, одлучи Владата на...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

КАЗНИ И ДО 500 ЕВРА: Од утре стартуваат нови рестриктивни мерки во Македонија – Ако не вродат со плод, следува полициски час

CENTAR MKD
Собранието вечерва со 53 гласови за, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита на населението од заразни болести,...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Дали ќе има полициски час? – Смртноста е голема поради други болести и зашто доцна се оди во болница, вели Филипче

CENTAR MKD
Полициски час не е решение во овој момент. Доволно е да се почитуваат мерките што се веќе познати. Граѓаните да излегуваат надвор само ако имаат...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

CENTAR MKD
Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за движење надвор од општината во...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Казни за 983 лица затекнати без маска

CENTAR MKD
Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење заштитни маски регистрирани се 983 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да...
Коронавирус Centar Свет

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

CENTAR MKD
Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на хоспитализирани лица и бројот на...
Коронавирус Centar Македонија

Официјално: Ова се новите рестриктивни мерки кои ги донесе Владата

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија на денешната 13-та седница ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време на...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Владата носи одлука за нови рестриктивни мерки: Сѐ ќе се затвори по 23 часот, ќе се работи онлајн и во две смени

CENTAR MKD
Во вторник на Владина седница ќе се најдат дополнувањата на предлозите за рестриктивни мерки поради коронавирусот, кои во понеделникот беа тема на состанокот на Комисијата...
Centar Македонија Во тренд...

Деновиве ќе бидат предложени нови рестриктивни мерки – ништо нема да работи по 23 часот?

CENTAR MKD
Деновиве се очекува Комисијата за заразни болести на состанок да го дополни и комплетира сетот на мерки кој ќе биде предложен до Владата. Според неофицијални...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

СЗО се загрижени: короната зема замав, расте бројот на заразени и починати во регионот

CENTAR MKD
Бројот на заразени со Ковид-19 расте насекаде во светот, а некои земји започнаа да воведуваат построги мерки и забрани. Големо зголемување на бројот на инфицирани...
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Филипче: Главна причина за зголемување на бројката на заболени е непочитување на мерките, апелирам состојбата да се сфати сериозно

CENTAR MKD
Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција истакна дека главната причина за зголемување на бројката на заболени со ковид-19 се должи на...
Uncategorized

Филипче: Ги засилуваме контролите за спроведување на мерките и протоколите кои се на сила, од сите нас зависи каква есен ќе имаме и како ќе го премостиме и овој бран

CENTAR MKD
Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска одржа прес-конференција на која информираше за состојбата со коронавирусот во нашата земја, но и во Европа, најава...
Коронавирус Свет

Израел повторно ја затвори земјата, граѓаните незадоволни

CENTAR MKD
Израел е меѓу земјите со најголем број заразени со коронавирус. Владата затоа воведе нов локдаун. Таа одлука наиде на отпор кај населението, пишува „Дојче веле“....
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

CENTAR MKD
Венко Филипче попладнево објави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки, како превенција од ширењето на коронавирусот. Една од мерките за кои...
Коронавирус Свет Во тренд...

Работа од дома и забрана за собирање во домовите се новите мерки на британската влада

CENTAR MKD
Министерот во Владата на Велика Британија, Мајкл Гоув, утрово за Би-Би-Си најави дека премиерот Борис Џонсон ќе се обрати во долниот дом на парламентот во...