Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » помош
Свет

Претседателот на Шри Ланка го моли Путин за помош, за увоз на гориво

M T
Претседателот на Шри Ланка, Готабаја Рајапакса вели дека го замолил рускиот претседател Владимир Путин за помош за неговата земја да увезе гориво. Шри Ланка моментно...
Војна во УкраинаБизнисСвет

Светската банка одобри 1,49 милијарди долари помош за Украина

M T
Одборот на извршни директори на Светска банка одобри 1,49 милијарди долари, дополнително финансирање за Украина, соопштија од таа меѓународна финансиска институција. Новите средства се дел...
Војна во УкраинаСвет

Зеленски: Благодарам на претседателот Бајден и на сите сојузници

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски му се заблагодари на американскиот претседател Џо Бајден за помошта. Зеленски истакна дека САД на различни нивоа потврдиле дека Украина ќе...
Војна во УкраинаСвет

Ранети украински војници заробени во Азовстал молат за помош

M T
Серија фотографии објавени утрово на Телеграм од страна на борците на Азов ги прикажуваат лошите услови на ранетите украински бранители скриени под фабриката за челик...
Војна во УкраинаСвет

Кина нема да испрати воена помош за Русија: Повикуваме на итен прекин на огнот

M T
Кинескиот амбасадор во САД, рече дека неговата земја нема намера да обезбеди каква било воена или финансиска поддршка за Русија за време на војната во...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Бајден најавува уште 800 милиони долари помош за Украина

M T
Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе објави дека САД ќе испратат нови 800 милиони долари нова воена помош за Украина, изјави претставник на Белата куќа....
Војна во Украина

Советникот на Зеленски: На окупирана Украина и треба помош однадвор

M T
Советникот на украинскиот претседател рече дека треба да се воспостават хуманитарни коридори во окупираните делови на земјата за да можат да добијат хуманитарна помош од...
Македонија

Словенија подготвена да понуди помош по трагедијата во Тетово

M T
Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор. „Во разговорот, претседателот Пахор во свое лично име и во име на...
Свет

Израел побара меѓународна помош за борба против шумските пожари во Ерусалим

M T
Израел вчера побара меѓународна помош за борба против пожарите што избија во околината на Ерусалим. Според официјалните податоци, најмалку 17 квадратни километри шума веќе се...
Македонија

ЕУ испраќа авиони, хеликоптери и пожарникари во Македонија, Албанија, Италија и во Грција за да ги изгаснат пожарите

M T
Европската комисија денеска објави дека испратила авиони, хеликоптери и противпожарни екипи во Италија, Грција, Албанија и во Северна Македонија за да им помогнат на тие...
Македонија

Црвениот крст испрати помош за населението зафатено со пожарите

M T
Црвениот крст утрово испрати тимови за одговор при катастрофи за логистичка поддршка и прва помош на граѓаните и тимовите кои гасат пожар на територија на...
Македонија

Прегазил човек на улица и побегнал, па го исчистил возилото за да ги прикрие трагите

M T
Дваесет и деветгодишен скопјанец прегазил пешак на улица и наместо да му укаже помош тој побегнал од местото на несреќата. Во периодот до неговото пронаоѓање...
Свет

Берлин одобри 400 милиони евра итна помош за жртвите од поплавите

M T
Германската сојузна влада е подготвена да обезбеди уште поголема помош за регионите што неодамна беа сериозно погодени од поплави, па, така, одобри 400 милиони евра...
Македонија

Нега Центарот во Демир Хисар ќе обезбеди помош за 21 лице над 65 години, најави Шахпаска

M T
Старите лица од Демир Хисар кои имаат потреба од помош отсега ќе имаат помирни денови во својата трета доба. Токму за ваков исход се залагавме...
КоронавирусСвет

Севернокорејски политиколог: Понудената помош на САД од вакцини е злобна политичка шема

M T
Хуманитарната помош на САД е злобна политичка шема што врши притисок врз државите, изјави севернокорејскиот политиколог Канг Хјун Чол, откако Јужна Кореја советуваше дека помошта...
CentarБизнисВо тренд...

Проверете дали сте на листата од речиси 300.000 граѓани кои добиваат 6.000 денари помош – Конечно списокот е ажуриран и објавен на интернет

CENTAR MKD
Објавена е ажурирана листата на веб страницата www.kupuvamdomasno.gov.mk на која граѓаните ќе може да извршат проверка дали им следува помош од 6.000 денари. Сепак на...
CentarМакедонија

Заев: Исплатата на 6000 ден како четврт пакет од мерките ќе се врши преку трансакциските сметки

CENTAR MKD
Исплатата на 6000 денари како четврт пакет на ковид мерките започна, рече Заев. -Сакаме да водиме грижа да не се ствараат гужви пред банките, одлуката...