Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Коронавирусот и натаму коси, но во овие градови е најкритично

Нови 185 случаи на ковид и 12 починати беа регистрирани во изминатото деноноќие, соопшти доцна попладнето Министерството за Здравство.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата на коронавирус по градови е следна:

Скопје 83.902, Активни 5.496
Куманово 11.506, Активни 995
Тетово 10.828, Активни 892
Прилеп 9.085, Активни 309
Гостивар 7.959, Активни 450
Битола 7.113, Активни 254
Велес 6.280, Активни 347
Охрид 5.983, Активни 486
Кавадарци 5.960, Активни 230
Штип 5.764, Активни 225
Струмица 5.749, Активни 267
Кичево 3.984, Активни 395
Струга 3.795, Активни 312
Кочани 3.292, Активни 159
Гевгелија 2.423, Активни 86
Неготино 2.319, Активни 36
Свети Николе 1.911, Активни 111
Ресен 1.537, Активни 80
Радовиш 1.526, Активни 87
Дебар 1.449, Активни 106
Крива Паланка 1.441, Активни 89
Берово 1.209, Активни 17
Делчево 1.124, Активни 68
Виница 1.037, Активни 50
Пробиштип 918, Активни 32
Валандово 819, Активни 20
Кратово 578, Активни 59
Богданци 552, Активни 18
Крушево 529, Активни 22
Македонски Брод 472, Активни 29
Демир Хисар 445, Активни 30
Демир Капија 411, Активни 5
Пехчево 313, Активни 3
Македонска Каменица 301, Активни 21
Дојран 140, Активен 1

Можеби ќе ве интересира

Се појави нова варијанта на коронавирусот која ги загрижува научниците

M T

Нов сој на корона вирусот во Британија

M T

Активни 8.415 случаи на коронавирус, засега нема да има нови рестриктивни мерки

M T