Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : шилегов

Во тренд...

Шилегов: Силна финансиска поддршка за граѓаните, 50% поевтин оброк за учениците, до 50% помал трошок за градинките

M T
Покрај здравствените ризици кои ги донесе пандемијата на Ковид-19 во изминатите 2 години, силно беа погодени економијата и семејните буџети на граѓаните. Затоа, Град Скопје...
Македонија Во тренд...

Колозова со поддршка на Шилегов: „Лајка“ е стационарот за каков се борев цел живот

M T
Во својот фејсбук статус, професорката Катерина Колозова, истакната активистка за правата на животните, му дава поддршка на Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, иако гласала за...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Шилегов: Верувам дека разумот ќе го надвладее гневот кај граѓаните

M T
Градоначалникот Петре Шилегов во гостување на „Само вистина“ на Канал 5 телевизија запрашан зошто очекува победа во вториот круг рече дека верува дека разумот ќе...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Шилегов: Срамна е црната кампања против мене, со еден документ целосно ја демантирам

M T
– Во изминатите четири години го водев Скопје одговорно, чесно и посветено. Мојата единствена мисла беше изградбата на Скопје како модерна европска престолнина. Заедно направивме...
Македонија Во тренд...

Окрупнува поддршката за Петре Шилегов за вториот круг

M T
По завршувањето на првиот круг од локалните избори во неделата и добиените резултати, започна обединувањето на демократските сили во државата. Со повик за поддршка на...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Шилегов: Со реконструкција на Универзална влегуваме во нова ера на македонската културна сцена

M T
Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денес изврши увид во градежните работи на реконструкцијата на објектот на Универзална сала каде што одржа прес-конференција за медиумите....
Македонија ТОП ВЕСТИ

Шилегов: Град Скопје секогаш ќе биде партнер на СКСЗМ во подобрувањето на локалниот економски развој

M T
Денес во просториите на Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија се одржа состанок помеѓу претседателот Неби Хоџа и градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, а на состанокот...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Градоначалникот на Љубљана, Зоран Јанковиќ, со поддршка за Шилегов

M T
Градоначалникот на Љубљана, главниот град на Словенија, Зоран Јанковиќ, со видеопорака во пресрет на локалните избори во недела, го поддржа актуелниот градоначалник на Град Скопје...
Македонија Во тренд...

Шилегов до СКСМ: Светската пандемија не ги запре нашите инвестиции, продолжуваме да ја развиваме уличната инфраструктура

M T
Денес, актуелниот градоначалник на Град Скопје и кандидат од СДСМ, Петре Шилегов, оствари средба со претставници на Сојузот на стопански комори, на која се разговараше...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Шилегов: За речиси двојно го намаливме загадувањето на воздухот за четири години, стратегијата функционира

M T
Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје и тоа е добра вест за скопјани. Официјалните бројки покажуваат нешто многу поразлично од тоа што го покажувале...
Македонија ТОП ВЕСТИ

ШИЛЕГОВ: Скопје го добива најдобриот забавен парк во регионот

M T
Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов на денешната прес-конференција го претстави проектот за новиот забавен парк во Скопје, чијашто изградба беше одложена со консензуална одлука...
Македонија ТОП ВЕСТИ

ШИЛЕГОВ: Со БРТ системот Скопје добива брз и еколошки превоз

M T
Воведувањето на БРТ системот на брз автобуски превоз во Скопје претставува огромен исчекор во унапредување на јавниот превоз на патници во градот. Системот за брз...
Македонија Во тренд...

ШИЛЕГОВ: Клучката на Момин поток готова за 18 месеци

M T
Со увид во градежните работи на клучката кај Момин поток, градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денес ја продолжи презентацијата на клучните стратешки сообраќајни проекти...
Македонија Локално

Шилегов: Скопје до 2024 без метеж во сообраќајот

M T
Сообраќајот во Скопје до 2024 ќе доживее целосна трансформација. Мастерпланот кој содржи повеќе крупни сообраќајни решенија на неколку локации, а вчера го презентираше градоначалникот Петре...
Македонија Во тренд...

ШИЛЕГОВ: Скопје покажува дека е европска метропола, голем домаќин и професионален организатор на масовен спектакл како маратонот

M T
Денес по 17-ти пат на улиците на Скопје се одржа традиционалниот Виз Ер Скопски маратон, со над 7000 учесници, од кои најголемиот дел беа домашни...
Македонија

ШИЛЕГОВ: Скопје е град за сите, во Шуто Оризари се инвестира интензивно за прв пат по подолго време

M T
Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов заедно со кандидатот за Градоначалник на Општина Шуто Оризари Ферат Асан вечерва одржаа маалски средби со граѓаните од оваа...
Македонија Во тренд...

СДСМ – СКОПЈЕ КОНТРА АРСОВСКА: На Скопје му недостига зеленилото што го уништи ВМРО-ДПМНЕ, а Шилегов успешно го враќа

M T
Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Данела Арсовска без срам зборува дека на Скопје му недостига зеленило, откако ВМРО-ДПМНЕ со години систематски го уништуваше зеленилото во Скопје и...
Македонија

Шилегов: Скопје е создаден и одржуван во живот благодарение на својот еснаф

M T
Градоначалникот Шилегов ја посети Старата скопска чаршија, каде одржа неколку средби со занаетчиите кои работат во овој дел на градот. „Уште во 2018-та година, заедно...
Македонија

Шилегов со повик до Скопјани да излезат на улиците и да ги поздрават маратонците

M T
Денес по 17-ти пат на улиците на Скопје се одржува традиционалниот Виз Ер Скопски маратон, на кој ќе има околу 7000 учесници, од кои најголемиот...
Македонија Во тренд...

ШИЛЕГОВ: Со изградбата на бул. Борис Трајковски, Драчево конечно добива брза врска со остатокот од градот

M T
Град Скопје продолжува да ја развива градската улична мрежа во исто време со мрежите на велосипедски и пешачки патеки, на начин што ќе обезбеди одржлива...