6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » градинки
Македонија

МТСП: Градинките ќе продолжат со згрижувачката дејност и во време на штрајк

M T
Министерството за труд и социјална политика ја известува јавноста и родителите дека сите предучилишни установи ќе продолжат да ја обавуваат својата дејност згрижување и воспитание...
Македонија

Шахпаска: Предложените измени на менито во градинките се клучни за правилен детски развој

M T
Работната група за ревидирање на Правилникот за нормативи и стандарди за исхрана во градинките денеска во Министерството за труд и социјална политика одржа работен состанок....
Македонија

Со новите 59 градинки капацитетите се зголемија за 130%, најавени нови 10 објекти до крајот на годинава

M T
Бројот на градинките и нивниот капацитет повторно зазедоа централно место во говорите на кандидатите за градоначалници во пресрет на локалните избори. Темата се провлекува со...
Македонија

Наумоски: Градиме две нови градинки во Дексион и Ново Село

M T
Кандидатот за градоначалник на Општина Ѓорче Петров Александар Наумоски денеска во изјава за медиумите најави дека за следниот мандат ќе се изградат две нови детски...
Македонија

Шахпаска: Зголемување на опфатот на деца во градинките во Општина Свети Николе и Општина Росоман

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска потпиша Договори за соработка со градоначалниците на Општина Свети Николе, Сашо Велковски и Општина Росоман, Бранко...
КоронавирусМакедонијаВо тренд...

Шахпаска: Бројот на вакцинирани вработени во скопските градинки порасна на 65 проценти, апелирам и другите да се имунизираат

M T
Бројот на вакцинирани вработени во скопските детски градинки е поголем и тој сега изнесува 65 проценти. Оваа информација ја добивме од Министерството за здравство, рече...
CentarМакедонија

Шахпаска: Со отворањето на градинските се изгуби смислата зошто родителите би останале дома кога градинките ги отворивме

CENTAR MKD
Одлуката на Владата за отворање на градинките беше донесена на првата владина седница која се одржа на 2-ри септември, стартот на градинките почна на 9-ти...
КоронавирусМакедонија

Во градинките почнува скринингот на 2.000 вработени на Ковид-19

CENTAR MKD
Од денеска треба да почне скринингот на одредени категории групи граѓани на Ковид-19. Први за скрининг ќе бидат вработените во градинките, односно речиси 2.000 лица....