Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : Заев

Македонија

Премиерот Заев и генералната секретарка на ОБСЕ, Шмид: Претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 е признание за политиките на соработка и дијалог

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска ја прими Генералната секретарка на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) Хелга Шмид,...
Бизнис

Премиерот Заев ќе го отвори Самитот на Западен Балкан во организација на лондонски „Економист“

M T
Премиерот Зоран Заев утрово со воведно обраќање ќе го отвори Самитот на Западен Балкан во организација на лондонски „Економист“. Тема на Самитот е „Унапредување на...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Заедно направивме многу, одберете го најдоброто за вас, за вашата општина и нашата татковина

M T
Заедно направивме многу. Заедно победивме режим. Заедно минавме низ тешки мигови и премрежија. Не беше лесно да се надминат препреките и да се ослободи државата....
Македонија

Заев: За претседател Албанец потребно е мнозинство и од неалбанското гласачко тело

M T
Преседателот се бира на непосредни избори каде гласаат граѓаните тоа не се договара партиски тоа е невозможно, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција...
Македонија Во тренд...

Заев на петгодишнината од Универзитетот „Мајка Тереза“: Образованието на јазик и писмо на секоја етничка заедница е придонес за општествена интеграција и развој на заедницата

M T
Премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од првиот заменик-претседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, присуствуваше...
Македонија Култура

Заев: Конески со своето дело ги задолжи сите генерации

M T
Премиерот Зоран Заев денеска беше домаќин на секретарот на Фондацијата за македонски јазик „Небрегово“, Атанас Конески. Конески на средбата, во име на фондацијата „Небрегово“, на...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев, Маричиќ и судијата Нанев: Нема веќе чекање по шалтери, граѓаните ќе можат да ги извадат потребните документи од судовите за неколку минути

M T
Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за правда Бојан Маричиќ и претседателот на Основниот суд во Кавадарци, Лазар Нанев, денеска одржаа заедничка прес-конференција на која...
Македонија Во тренд...

Заев: Нашата советничка листа го носи Најдоброто за Боговиње, посветени сме на рамномерен развој

M T
“Нашите кандидати за советници и носителот на советничката листа, Мемет Ајредини, ве уверувам – го носат Најдоброто во Боговиње”, им порача претседателот на СДСМ Зоран...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев од Гевгелија: Мицкоски се покажа дека не е ништо друго освен маската на Груевски

M T
Стари режимски кадри и нова иднина не одат заедно! Не може луѓе свртени кон минатото да реализираат иднина. Додека не се реформира, ВМРО-ДПМНЕ не може...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Ќе понуди ли нешто Мицкоски на граѓаните или секој ден ќе зборува за девојките на Заев од младоста и ќе кажува вицови

M T
Наместо да понуди реални проекти коишто ВМРО-ДПМНЕ ќе им ги понуди на граѓаните на претстојните локални избори , главна тема во говорите на претседателот на...
Македонија

Заев од Стрмица: Воведуваме дигитален систем за контакт на граѓаните со градоначалниците и советници

M T
„Ќе воведеме дигитален оналјн систем за директен контакт на градоначалниците и советниците со граѓаните со цел брза и ефикасна размена на информации за сулуги од...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев од Струмица: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ зборуваат за некаква нова иднина – стара режимска матрица и нова идина не одат заедно

M T
„Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се расфрлаат со бројки за проекти за некаква нова иднина. Стара режимска матрица, стари режимски кадри и нова идина не одат заедно....
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев од Струмица: На 17 октомври овде ќе се случи ,,по СДСМ – СДСМ“ и „по Коста – Костадин”!

M T
Немам дилема, Костадин Костадинов ќе биде новиот градоначалник на Струмица, а на чело со Марјан Даскаловски ќе го предводиме и новиот Совет во Општина Струмица,...
Македонија

Заев-Сера: Историската посета на Мадрид исчекор кон продлабочување на соработката меѓу двете земји

M T
Претседателот на Владата, Зоран Заев се сретна со амбасадорот на Кралството Шпанија, Емилио Лоренцо Сера, кој го завршува својот мандат во нашата земја. На средбата,...
Македонија Во тренд...

Заев на ТВ 24: СДСМ ќе победи бидејќи има најдобри кандидати и најголем коалиционен потенцијал

M T
На локалните избори, очекувам јасна победа која ќе биде јасно видлива и во бројот на градоначалници и во бројот на освоени советнички места, поголем број...
Македонија

Заев: Со ништо не сме придонеле да провоцираме било какво непријателство или нефер однос кон Бугарија

M T
„Со ништо не сме придонеле да провоцираме било какво непријателство или нефер однос кон Бугарија. Сметам дека пријателството беше искрено кога го потпишавме договорот во...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Верувам во чиста победа, да го освоиме Градот Скопје, поголем број на градоначалници, на советници и повеќе гласови

M T
„Очекувам верификација на политиките. Моите очекувања се дека ќе оствариме чиста победа. Според мене чиста победа е Градот Скопје, каде што живее една третина од...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Зоран Заев од трибината “Патот до независноста”: Нашата земја, за разлика од другите југословенски републики, својата независност ја стекна без воени дејствија, по мирен пат

M T
Денес, во 12 часот свое обраќање на трибината “Патот до независноста” имаше премиерот на Република Северна Македонија, Зоран Заев. Следува целосното негово обраќање: “Почитувани учесници...