Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : средба

Македонија

Шекеринска – Санино: европската интеграција не смее да се одолговлекува, време е Унијата да испорача

M T
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска утрово во Брисел се сретна со генералниот секретар на Европската служба за надворешно дејствување, Стефано Санино. „Северна Македонија испорача резултати....
Македонија

Средба на министерката Шахпаска со ССНМ: Медиумските работници се наши партнери во унапредувањето на работничките права

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска имаше работен појадок со претставници на Сојузот на синдикатите на новинарите на Македонија (ССНМ), на кој...
Македонија Бизнис

Средба на гувернерката Ангеловска-Бежоска со шпанскиот амбасадор, Сера

M T
Активностите за поголема транспарентност, коишто постојано се преземаат од Народната банка, придонесуваат за кредибилитетот на политиките коишто ги води Народната банка, како и за стабилноста...
Македонија

Oсмани во Њујорк на средба со Балакришнан

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Сингапур, Вивијан Балакришнан, на маргините на 76 Генерално собрание на...
Македонија

Средба на министерот Спасовски со рускиот амбасадор Сергеј Александрович Баздникин

M T
На 23.09.2021 година во 11:00 часот во Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија се одржа средба помеѓу Министерот за внатрешни работи на Република...
Македонија Бизнис ТОП ВЕСТИ

Од средбата на Заев со делегацијата на Европската инвестициона банка: Целосната поддршка за Северна Македонија е признание за досегашните проекти на земјата и охрабрување за сите идни

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир...
Македонија

Средба на министерката Шахпаска со Дервишагич од Советот на Европа: Интензивно работиме на јакнење на капацитетите на ромската заедница, како и на подобрување на квалитетот на живеењето

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска имаше средба со оперативната директорка на Програмската канцеларија на Советот на Европа во Скопје, Лејла Дервишагич,...
Македонија

Министерката Јагода Шахпаска на средба со Рене Шлее​, новиот директор на Фондацијата Фридрих Еберт (ФЕС) во Република Северна Македонија

M T
Денес министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, одржа средба со новоизбраниот директор на Фондацијата Фридрих Еберт (ФЕС) во Република Северна Македонија, Рене Шлее.​...
Македонија

Грчкиот министер Дендиас: Членството на Северна Македонија во ЕУ влијае на развојот на добрососедските односи во регионот

M T
Заменик претседателот на Владата за европски прашања Никола Димитров, денеска оствари средба со грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас, во рамки на неговата работна...
Македонија Во тренд...

Средба на премиерот Заев со чешкиот амбасадор Томан: Честитки за наградата за мир и порака за поддршка од Чешката Република во европерспективите и развојот

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со Мирослав Томан, амбасадор на Чешката Република во нашата држава. На состанокот се изразени...
Македонија

Средба на министерот Спасовски со амбасадорот на Чешката Република, Н.Е. Мирослав Томан

M T
Денеска (25.08.2021) во Министерството за внатрешни работи министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одржа средба со амбасадорот на Чешката Република, Н.Е. Мирослав Томан. Министерот Спасовски...
Македонија

Царовска и Шабани на средба со студентите од УЈИЕ: младинскиот стандард евисок приоритет на државните политики

M T
Грижата и посветеноста на државата кон младите влијае на нивното задоволство и желбата да се реализираат како личности во својата земја и да придонесат за...
Македонија

Николовски и Маричиќ на средба со членови на граѓанската иницијативата за „Стоп за криминал во судството“

M T
Вицепремиерот Љупчо Николовски и Министерот за правда Бојан Маричиќ одржаа средба со членови на граѓанската иницијатива „Стоп за криминал во судството“ кои водат спор преку...
Македонија

Пендаровски со командантот на Националната Гарда на Вермонт-Членството во НАТО е повеќе од заслужено

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими командантот на Националната Гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт. На средбата се разговараше за досегашната успешна и плодна соработка...
Македонија Бизнис ТОП ВЕСТИ

Заев на средба со менаџментот на првата јужнокорејска инвестиција во земјата вредна 30 милиони евра

M T
Делегација предводена од менаџментот на глобално реномираните компании „Дура аутомотив системс” и „Алмак“ одржаа работна средба со премиерот Зоран Заев, на која беше презентиран нивниот...
Македонија

Средба Шекеринска – Ериксен: Интегритетот во работењето е врвен приоритет

M T
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска имаше средба со Свеин Ериксен од Центарот за интегритет на Норвешка, со кој Министерството активно соработува во градењето интегритет...
Македонија

Одбележан 30 јули – Светскиот ден за борба против трговија со луѓе

M T
Денеска во Клубот на пратеници, по повод Светскиот ден за борба против трговија со луѓе – 30 јули, прогласен од Генералното собрание на Обединетите нации,...
Македонија

Средба на министерката Шахпаска со претставници од Коалицијата „Менуваме“: Барањата на лицата со попреченост се и наши приоритети, заеднички работиме на нивно исполнување

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска се сретна со претставници на Коалицијата „Менуваме“ со кои разговараше за нивните барања во насока на...
Македонија Во тренд...

Царовска на средба со младите: Од септември учениците ќе добиваат зголемени стипендии од 3.500 денари

M T
Во просек за 11 % се зголемуваат ученичките стипендии кои ќе се исплаќаат со стартот на новата учебна година. Со владината одлука којашто е донесена...
Македонија

Заев на средба со директор oд Американскиот еврејски комитет: Eврејската заедница e важен сегмент во нашето општество

M T
Премиерот Зоран Заев при посетата на Атина одржа средба со Дејвид Харис, извршен директор на Американскиот еврејски комитет. Како што информираат од владината прес-служба, главниот...