Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » судство
Македонија

Маричиќ: Со новиот буџет финансиски и кадровски се зајакнува судството

M T
Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на презентацијата на „Функционалната анализа на основните судови и планот за подобрување на основните судови во РСМ“, која...
Свет ТОП ВЕСТИ

„Ги преминавте границите“ – австрискиот претседател со опомена до канцеларот Курц

M T
Претседателот на Австрија, Александар Ван дер Белен, ја предупреди Народната партија на Австрија (ОВП) за канцеларот Себастијан Курц, која по претресот на просториите на Обвинителството...
Македонија

Маричиќ: Реформите во судството не се само на хартија, туку функционираат и во пракса

M T
Министерот за правда Бојан Маричиќ денес се обрати на дијалогот за јавни политики „Имплементација на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор 2017-2022 година со Акциски...
Македонија

Маричиќ: Дигитализацијата на судството ќе значи и нови услуги за граѓаните

M T
Министерот за правда Бојан Маричиќ во својот говор на Меѓународна научна конференција „Општествените промени во глобалниот свет“, кажа дека набрзо во земјава ќе почне да...
Македонија Во тренд...

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

CENTAR MKD
Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново време на светска пандемија,...