Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : избори

Македонија

Мицкоски повторно ги промаши изборите, на локални избори ветува парламентарни мнозинства

M T
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на митинзите на неговата партија во пресрет на локалните избори повторно зборува за некакви нови парламентарни мнозинства, кои ги ветува...
Македонија

СДСМ: Никакви конструкции нема да му обезбедат алиби на ВМРО-ДПМНЕ за поразот што го очекува на изборите

M T
Реакција од СДСМ на прес-конференцијата на Миле Лефков од ВМРО-ДПМНЕ: Никакви конструкции нема да му обезбедат алиби на ВМРО-ДПМНЕ за поразот што го очекува на...
Свет

Бајден ја обвини Русија дека сака да влијае на изборите во САД

M T
Американскиот претседател ја обвини Русија за ширење „дезинформации“ со цел да влијае на парламентарните избори што ќе се одржат во САД во 2022 година, во...
Македонија

Aко сите се согласат, СДСМ нема ништо против изборите да се одржат на 17 октомври

M T
Премиерот Зоран Заев денеска кажа дека немаат ништо против предлогот датумот на одржување на локалните избори да биде 17-ти октомври. Тој образложи дека претходно го...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Избори на 31 октомври за да не се совпаднат со пописот

M T
Предлогот е на 31 октомври да се одржат локалните избори за да не се совпадне кампањата со пописот, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски...
Македонија Во тренд...

СДСМ е фаворит на претстојните избори, го има најдоброто за секоја општина, ВМРО-ДПМНЕ е сама и изолирана во своите деструкции, велат од владејачката партија

M T
Реакција од СДСМ на прес-конференцијата на Миле Лефков од ВМРО ДПМНЕ: ВМРО-ДПМНЕ нема кандидати за претстојните локални избори, никој не сака да соработува со лузери,...
Свет

„Има таков народ“ на Слави Трифонов е победник на изборите во Бугарија

M T
Според конечните резултати по изборите во Бугарија, партијата „Има таков народ“ на Слави Трифонов е победник со 24,08 од гласовите. Зад него е ГЕРБ на...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Богданка Кузеска: Мицкоски нема капацитет да ја промени партијата, а не пак државата, може да очекува само нов пораз од граѓаните

M T
Прес-конференција на СДСМ, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Наводниот нов концепт, наводните нови политики на ВМРО-ДПМНЕ се лажни и провидни. Без...
Свет ТОП ВЕСТИ

Би-би-си: Кошмарните прогнози за американските избори се блиску до тоа да станат реалност

CENTAR MKD
Oткако американскиот претседател, Доналд Трамп, прогласи победа и најави правна битка во Врховниот суд, а Бајден рече дека е на пат кон победа, сценариото што...
Свет

Напад во близина на Белата куќа – приврзаниците на Трамп повредени ВИДЕО / ФОТО

CENTAR MKD
Вашингтон – Четири лица, жена и тројца мажи, беа ранети пред Белата куќа ноќта по изборите, според американските медиуми. Тие биле прободени со нож, немаат...
Centar Свет

Може ли Трамп да одбие да го признае поразот и кој ќе го отстрани од Белата куќа ако не го стори тоа самиот?

CENTAR MKD
Целиот свет чека да слушне кој е победник на претседателските избори во САД. Тоа може да биде или Џо Бајден или Доналд Трамп повторно, а...
Centar Свет

Избори во САД: Во Њујорк регистрирани случаи на гласање во име на починати лица

CENTAR MKD
Случаи на гласање во име на починати лица се регистрирани во Њујорк, објави Њујорк дејли њуз. Според весникот, Изборниот совет добил гласачко ливче порано испратено...
Свет

Повеќе од четири милиони Американци гласаа порано, се очекува рекорден одѕив

CENTAR MKD
Бројот на Американци кои гласаа пред претседателските избори во ноември е без преседан, според податоците за предвремено гласање, што може да биде навестување за рекорден...
Македонија

(Видео) Заев: Во следниот мандат ќе обезбедиме уште повеќе пари кај граѓаните

CENTAR MKD
Во следниот мандат ќе обезбедиме уште повеќе пари кај граѓаните за уште подобар економски стандард, вети лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Уште во првите 100...
Centar Македонија Во тренд...

Стратум: Граѓаните даваат предност на СДСМ, мнозинството се против Заев да коалицира со Ахмети

CENTAR MKD
 Со 31 отсто поддршка од гласачите, коалицијата СДСМ – БЕСА води пред ВМРО ДПМНЕ, која има 27 отсто. Гласачите сметаат дека новата влада доколку ја...
Centar Македонија

Стратум: Коалицијата СДСМ – БЕСА во водство пред ВМРО ДПМНЕ

CENTAR MKD
 Според анкетата на Стратум направена на почетокот на јули коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ има водство со 31 отсто од гласовите на граѓаните. ВМРО ДПМНЕ...
Uncategorized

На работа се враќаат родители на деца до 10 години и вработените во институции поврзани со изборите

CENTAR MKD
Според одлуката на Владата, на работните места и во редовен работен процес се враќаат само родителите на деца вклучени во воспитно-образовниот процес во училиштата и...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Анкетите покажуваат: СДСМ и БЕСА ќе победат на изборите со значителна разлика, ДУИ и ВМРО ДПМНЕ заминуваат во опозиција

CENTAR MKD
Според анкетата, Коалицијата на Алијансата и Алтернатива има мала предност пред ДУИ. На прашањето: „Која партија ќе победи на изборите“ – 23,8 отсто одговориле дека...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: СДСМ е одговорна власт, 15 јули е конечен, последен и единствен датум за избори на кои гарантирано ќе учествува и опозицијата

CENTAR MKD
Интегрално го пренесуваме обраќањето на лидерот на СДСМ, Зоран Заев: Сите сме крајно свесни дека се наоѓаме во исклучително комплициран момент кога мораме да направиме...