Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » пожари
Македонија

Со нова иновативна опрема Водно заштитено од пожари

M T
Скопските пожарникари придружувани од екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ денеска изведоа показна вежба за гасење шумски пожар со помош на специјална опрема за гасење...
Свет

Горат борови шуми околу Атина – во опасност се населението и куќите

M T
Грчките пожарникари сe уште се борат со пожарот што ја зафати една од последните преостанати борови шуми во близина на Атина, предупредувајќи дека пожарот може...
Македонија

539 полициски службеници ангажирани во пожарите во последното деноноќие

M T
539 полициски службеници биле ангажирани во активностите за гаснење и превенирање на пожарите на територијата на Република Северна Македонија во текот на изминатото деноноќие, во...
Свет

Во Грција се уште беснеат пожари, канадерите се активирани, наредена е евакуација

M T
Областа на општина Левреотики во пошумениот југоисточен дел на Атина денеска беше зафатена од пожар, објави противпожарната служба. “Пожарот избувна во клисурата во Маркати. Во...
Македонија

545 полициски службеници ангажирани во последното деноноќие за превенирање и гасење на пожарите

M T
Во текот на изминатото деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 15.08.2021 до 07.00 часот денеска (16.08.2021) во активностите за гаснење и превенирање на пожарите...
Македонија

Армијата продолжува во справувањето со пожарите на терен и од воздух

M T
Армијата на Република Северна Македонија која од самиот почеток на катастрофалните пожари во координација со сите надлежни институции се вклучи во гасењето на пожарите, по...
Македонија

Црвениот крст испрати помош за населението зафатено со пожарите

M T
Црвениот крст утрово испрати тимови за одговор при катастрофи за логистичка поддршка и прва помош на граѓаните и тимовите кои гасат пожар на територија на...
Македонија

Ангелов: Пет хеликоптери го гаснат пожарот кај Пехчево, ако дозволат условите ќе емитувам во живо

M T
Пет хеликоптери, три српски и два македонски полетаа од скопскиот аеродром кон пехчевскиот регион, соопшти утрово директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов....
Свет Во тренд...

Пожарите во Грција не стивнуваат, населението се евакуира, огнената стихија уништи куќи

M T
ЕУ испрати помош за Грција и другите земји од Југоисточна Европа кои се борат со големи пожари. Помошта дојде еден ден откако во пожар изгореа...
Свет Во тренд...

Евакуација во четири населени места во Турција поради пожарите

M T
Пожар во станбена област во јужна Турција принуди голем број жители да се евакуираат, бидејќи противпожарните служби продолжуваат да се борат со големите пламени јазици...
Свет Во тренд...

По пожарите, два земјотреса ја погодија утрово Турција

M T
Два одделни земјотреса го погодија југозападниот брег на Турција рано утрово, потврдија официјалните лица. Агенцијата за управување со катастрофи и управување со вонредни состојби (АФАД)...
Македонија

РКЕ: Испораката на струја во Кочани се стабилизира, складот на „Макпетрол“ не е зафатен од пожарот

M T
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) информира во врска со испораката на електрична енергија во пределите каде што е регистрирано привремено исклучување и...
Македонија Во тренд...

СДСМ: Сите солидарно против пожарите, само ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски неосновано критикуваат

M T
Системот функционира. Сите надлежни институции, на централно и локално ниво се активни за справување со пожарите, граѓаните се солидарни, медиумите одговорно информираат, соседите, сојузниците нудат...
Македонија

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

M T
Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ кои во текот на вчерашниот ден беа ангажирани во...
Македонија Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Заев: Пожарите кои ја зафатија земјата донесоа тешка илинденска ноќ

M T
Пожарите кои ја зафатија земјата донесоа тешка илинденска ноќ, но благодарение на професионалноста и солидарноста на пожарникарите и граѓаните и натаму немаме повредени или загрозени...
Свет

Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

M T
На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари на турскиот брег, бројот на...