15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : полиција

Македонија

Приведен битолчанец за издржување казна затвор од 3 години

CENTAR MKD
Приведен е 23-годишен битолчанец за издржување казна затвор од три години во Казнено-поправната установа Затвор – Прилеп, за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање...
Македонија Во тренд...

30 дена притвор за 10 дрвокрадци што нападнаа полицајци

CENTAR MKD
Судот во Прилеп, на предлог на јавното обвинителство им одреди 30 дена притвор на десетмината дрвокрадци кои нападнаа полициски службеници на патот Велес- Прилеп, дознава...
Македонија Во тренд...

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

CENTAR MKD
Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека извршил кривично дело тешка кражба...
Centar Македонија

Полициски службеник прегазен во Кисела Вода откако се обидел да запре возило кое се движело пребрзо

CENTAR MKD
Полициски службеник е тешко повреден откако доцна синоќа бил прегазен во скопска Кисела Вода кога се обидел да го сопре поради брзо возење. Полицаецот дал...
Македонија

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

CENTAR MKD
ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43), С.М.(57), Ѓ.А.(21), Р.В.(30), Е.В.(29), И.В.(52)...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Приведени девет лица кои се бараа со потерница за издржување затворска казна

CENTAR MKD
Во текот на вчерашниот ден (24.09) полициски службеници од Секторот за внатрешни работи приведоа девет лица што со потерница се барааа за издржување на затворска...
Свет

Повеќе од 800 полицајци извршија рација во 60 згради и домови во Германија

CENTAR MKD
Повеќе од 800 полицајци извршија рација во 60 згради и домови во пет сојузни држави. Оваа огромна координирана рација е извршена како дел од истрагата...
Centar Македонија Во тренд...

Во полициска станица повикани 16 лица – МВР превзеде мерки по инцидентите со навивачите

CENTAR MKD
Секторот за внатрешни работи Скопје во изминатите денови интензивно работеше на расчистување на двата настани во кои беа инволвирани навивачки групи и други граѓани во...
Македонија

Санкционирани 311 возачи во Скопје, од кои 130 за брзо возење

CENTAR MKD
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на Град Скопје изречени се...
Centar Македонија

Трагедија: Во базен во Прилеп мртов е пронајден чуварот на објектот

CENTAR MKD
Вчера попладне во полициската станица во Прилеп било пријавено дека во базен во кругот на фабрика бил пронајден удавен педесет и шест годишниот Г.М. од...
Свет

Во Европа има сѐ повеќе кокаин, дрогата е поквалитетна и лесно се доаѓа до неа

CENTAR MKD
Кокаинот никогаш не бил толку лесно достапен во Европа како во последниве неколку години, предупредува Европскиот центар за мониторинг на наркотици и зависности од дроги...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Нови правила во казнувањето – Сообраќајни полицајци повеќе нема да можат да “кинат” казни, еве како тоа ќе функционра во суштина

CENTAR MKD
Чест ми е што повторно можам да го водам Министерството за внатрешни работи и заедно со сите вработени да придонесеме за подобра безбедност на граѓаните....
Centar Македонија

Објавил фотографии од неговата поранешна девојка на фејсбук без таа да знае – на скопјанец му затропа полиција на врата

CENTAR MKD
Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против Л.Л.(35) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за...
Centar Македонија

Дрска кражба во Сливник: Додека газдата бил во Италија, влегле преку прозорец и од ќерките го украле златото и часовникот

CENTAR MKD
На 08.03.2020 во 03.45 часот во Полициското одделение Чашка, Џ.И.(51) од с.Сливник пријавил дека во периодот од 03.00 до 03.30 часот во куќа на неговиот...
Centar Македонија Во тренд...

Полицијата ќе има право да одзема нерегистрирани коли вклучени во сообраќај

CENTAR MKD
Владата на вечерашната седница донесе одлука да биде донесена и мерката времено одземање на возило кое предизвикува голема бучава и го нарушува јавниот ред и...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Нема веќе високи казни за сообраќајни прекршоци – Најниската казна ќе биде 900 денари

CENTAR MKD
На денешната седница, Владата на Македонија усвои предлози и измени на серија закони од надлежност на Министерството за внатрешни работи заради усогласувањето со претходно донесениот...
Мозаик

Поставил надзорна камера пред влезната врата. Она што го снимила во 2 часот наутро ќе ви ја заледи крвта (Видео)

CENTAR MKD
Баш кога ќе помислите дека сте виделе секакви видео снимки, се појавува нешто вакво… Имено, во последно време ширум САД се појавуваат лица облечени како...