Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » жена
Свет

Жена и две мали деца загинаа во железничка несреќа во Хрватска

M T
Утринава околу 9:30 часот, патнички воз удрил во автомобил во градот Болфан, на железничкиот патен премин, јавуваат хрватските медиуми. Според информациите, двајца сопатници од автомобилот,...
Македонија

Тешко повредена жена од струшко откако автомобил излетал од патот

M T
На 05.09.2022 во 00.55 часот во СВР Охрид било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, кај клучката за Славеј планина, патничко моторно возило „мерцедес“ со...
Свет

Алигатор убил жена откако несакајќи паднала во езеро додека работела

M T
88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица, соопштија властите во американската сојузна...
Свет

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење на Твитер

M T
Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите, одлучи судот во Саудиска Арабија....
СветМозаик

Гинисов рекорд: 86-годишна жена работи како стјуардеса веќе 65 години

M T
Жeна од Бостон го собори рекордот како стјуардеса со најдолг стаж во светот, потврди Гинисовата книга на рекорди, пренесуваат американски медиуми. Бет Неш (86) почна...
Свет

Напаѓачот од Чикаго испукал 70 куршуми и се преправил во жена за да побегне

M T
Американецот Роберт Кримо, уапсен под сомнение дека пукал од покривот кон граѓаните собрани на парадата по повод Денот на независноста на САД во предградието на...
Свет

За првпат жена на чело на францускиот парламент

M T
Пратеничката Жаел Брон-Пиве денеска стана првата жена избрана за претседател на францускиот парламент. Брон-Пиве, член на подвижната партија на владејачката Република, доби 242 гласа, апсолутно...
Свет

Џонсон: Ако Путин беше жена немаше да ја нападне Украина

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека војната е „совршен пример за...
Македонија

Жена загина во тешка сообраќајка на скопската обиколница, повредени се и три лица

M T
Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на моторцикл кој се судрил со автомобил марка „опел...
CentarМозаик

Темпераментот на жената го открива крвната група: Ова многу ќе ве изненади

M T
Кога станува збор за темпераментот, тоа често значи комбинација на психолошки карактеристики: длабочина и стабилност на емоциите, енергија на дејствување, индивидуални карактеристики на однесување… Постојат...
CentarМозаик

Овие додатоци се олицетворение на стилот: Шест модни детали кои секоја жена мора да ги поседува

M T
Девојките кои ја следат модата често го следат советот на познатата дизајнерка Коко Шанел, „модата е минлива, но стилот е вечен“. Иако вкусот на секого...
Свет

Жена во Ел Салвадор осудена на 30 години затвор поради абортус

M T
Судот во Ел Салвадор осуди жена на 30 години затвор бидејќи морала да абортира поради медицински причини. Според АП, жената е осудена на повеќегодишна затворска...
Свет

Постара жена од село во близина на Киев украла муниција од руски војници додека спиеле

M T
Постара жена во село во близина на Киев украла муниција од руски војници додека спиеле за време на окупацијата, јави германската новинска агенција ДПА. Жената...
Македонија

Тренчевска на 66. седница на Комисијата за статусот на жената на ОН во Њујорк: Жените и мажите треба да имаат еднаков глас во граѓанскиот и политичкиот живот​

M T
Концептот на еднакви можности е еден од клучните приоритети на Владата на Република Северна Македонија, што значи дека жените и мажите треба да имаат еднакви...