25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Работни места
МАКЕДОНИЈАБИЗНИС

Ковачевски за „Политика“: Отворен Балкан за инвеститорите значи поголем интерес за вложувања и за нови работни места

M T
Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за српскиот весник „Политика“ се осврна на важноста на Отворен Балкан и меѓусебната соработка на земјите од регионот. Ковачевски подвлече...
Војна во УкраинаБИЗНИССВЕТ

Речиси 4,8 милиони работни места затворени во Украина поради војната

M T
Од почетокот на руската агресија во Украина, од февруари се изгубени околу 4,8 милиони работни места, исто толку компании се затворени, извозот е намален, а...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: Со регулација на нестaндардните форми на вработување ќе создадеме нови работни места

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска учествуваше на работилница на тема „Валидација на нестандардни форми на вработувања во македонски контекст“, организирана од...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИС

Битиќи од Битола: ВМРО –ДПМНЕ со ваши пари отвораа работни места за плата од 9.000 денари,  а ние бараме минимум 22.500 денари

M T
За да покажеме што направивме, јас секогаш велам дека за да гледаме кон иднината треба да видиме каде бевме, рече на трибината „Најдоброто за нашата...
КОРОНАВИРУСБИЗНИССВЕТ

22 милиони работни места во развиените земји згаснаа поради Ковид-19

M T
Богатите нации се соочуваат со закана од долгорочен пораст на стапката на невработеност бидејќи на многу неквалификувани работници раселени од пандемијата им е тешко да...
ТЕМАМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Заев: Ќе се отворат нови 4.577 работни места

CENTAR MKD
170 компании ќе добијат финансиска поддршка преку Планот за економски раст, за набавка на нови машини и опрема или за инвестиции во објекти и земјиште,...