25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » туризам
БИЗНИС

Бектеши: Според сите показатели годинава ќе бидат постигнати очекуваните резултати во туризмот

M T
„Туризмот во последниве години се соочува со многу предизвици, кои влијаат на развојот на оваа индустрија. Имајќи предвид дека ова се светски кризи, во соработка...
СВЕТ

Мерц: Социјален туризам на Украинците во Германија

M T
Лидерот на германската Христијанско-демократска унија (ЦДУ) Фридрих Мерц ги обвини украинските бегалци за злоупотреба на германскиот социјален систем, пренесуваат германските медиуми. Мерц во интервју изјавил...
ТЕМАБИЗНИС

Немаат ниту сонце ниту море, а туризмот сред пандемија им е четири пати подобар отколку во Хрватска

M T
Туристичките цифри во Австрија во 2020 година предизвикуваат мала љубомора, бидејќи е земја без сонце и море, малку подалеку од Медитеранот. Хрватска која минатата година...
+МОЗАИКИЗБОР

Црна Гора: Лежалка на оваа плажа до минатата година беше 120 евра, а сега „пиво и ќебапи за едно евро“ плус влезот е слободен

M T
Ексклузивноста на Свети Стефан и Милочер повеќе не постои, таа е заменета со масовен туризам што пристигна со „бесплатните“ плажи, изјави мештанинот Драган Радио Слободна...