Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » австрија
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

M T
Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се предвидуваат и високи казни за...
Коронавирус Свет

Австрија го продолжи карантинот за невакцинираните

M T
Австрискиот парламент го продолжи карантинот за невакцинираните за уште десет дена. Гласовите на владејачката Народна партија (ОВП), Зелените и опозициската Социјалдемократска партија (СПО) усвоија продолжување...
Коронавирус Свет

Австрија предлaгa здравствените работници да примат и четврта доза од вакцината

M T
Австрија треба да понуди четврта доза вакцина против коронавирус на здравствените работници и другите вработени во клучните сектори, објави Државниот одбор за кампањата за вакцинација....
Свет

Во Австрија, двегодишно момче излегло од куќата во студената ноќ и било пронајдено починато

M T
Во Австрија се случи трагедија во која загина двегодишно дете, пишуваат тамошните медиуми. Mомчетo излегло од куќата во студена ноќ и било пронајдено починато. Сè...
Коронавирус Свет

Омикрон од следната недела ќе биде доминантен во Австрија

M T
Австриската комисија за коронавирус проценува дека веќе следната недела сојот омикрон би можел да стане доминантен вид во Австрија. Симулациите покажуваат дека бројот на новозаразени...
Коронавирус Свет

Паника во Австрија – Заразено лице со омикрон учествувало на протестите против ковид-мерките

M T
Австриските власти се алармирани затоа што лице заразено со заразниот сој омикрон чествувал во саботниот протест на противниците на епидемиолошките мерки. Властите во провинцијата Корушка...
Коронавирус Свет

Австрија го укинува заклучувањето за невакцинираните во текот на празниците

M T
Австриската влада одлучи да го укине заклучувањето за невакцинираните граѓани за време на божикните и новогодишните празници. Во празничниот период ќе бидат дозволени собири до...
Свет

Докторка во Австрија ампутирала погрешна нога на пациент

M T
На 82-годишен пациент, кој се лекувал од болки во двете нозе во болницата во Линц во провинцијата Горна Австрија, наместо левата му била ампутирана десната...
Коронавирус Свет Во тренд...

Од понеделник целосно заклучување во Австрија, состојбата со коронавирус на работ на катастрофа

M T
Австриската влада во разговори со покраините одлучи од понеделник, 22 ноември, сите граѓани, а не само невакцинираните да бидат под клуч. Состојбата со коронавирусот во...
Коронавирус Свет

Во Австрија регистриран новиот, позаразен делта-плус сој на коронавирус

M T
Бројот на ново заразени со коронавирус во Австрија експлодираше во последните денови. Експертите се нервозни и предвидуваат дека нема подобрување на повидок. Само вчера и...
Коронавирус Свет

Австрија го блокира надоместокот за невработените лица кои одбиваат вакцинација

M T
Австриската служба за вработување одлучи да ги блокира надоместоците за невработеност за оние кои не сакаат да се вакцинираат. Од таму се на ставот дека...
Коронавирус Свет

Во Австрија прва општина во карантин

M T
Поради влошување на епидемиолошката состојба, во Австрија една општина ќе биде ставена во карантин. Станува збор за општината Бранау ам Ин, на територијата на Горна...
Коронавирус Свет

Од Македонија се најголем дел од повратниците кои го „увезуваат“ коронавирусот во Австрија

M T
Според податоците oд австриската Агенција за храна и безбедност (AGES), повеќе од две третини од заразените повратници од одмор, го донеле вирусот во Австрија од...
Коронавирус Свет

Австрија во паника, повратниците од одмор го шират коронавирусот

M T
Повратниците од одмор го шират коронавирусот, пишуваат австриските медиуми. Според нив австриските власти се во страв и паника бидејќи повеќето од лицата кои биле на...
Коронавирус + Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Во кафитерија само вакцинирани или со негативен тест – Во Австрија од 22 јули „заострување“, се зборува за „многу загрижувачко сценарио“

CENTAR MKD
Со оглед на изненадувачки брзото зголемување на нови инфекции со корона, на 22 јули следува ново „заострување на мерките“ во Австрија. Ова го објавија попладнево...
Коронавирус Свет

Корона-кластер во Истражен комитет на австрискиот парламент

M T
Во австрискиот парламент се појави корона-кластер меѓу членовите на Истражниот комитет во врска со корупцискиот скандал „Ибица“, кој неодамна го сослушуваше канцеларот, Себастијан Курц. Прво...
Македонија

Македонија на листата на безбедни земји за патување во Австрија

M T
Три балкански држави се најдоа на австриската листа на безбедни земји за патување. Австриското Министерство за здравство ги објави имињата на 11 нови земји кои...