6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » поплави
СветТОП ВЕСТИ

Поплави во Италија: Најмалку седум загинати, исчезна мало дете кое мајката не успеала да го задржи во раце

M T
Најмалку седум лица загинаа, а има и исчезнати во катастрофалните поплави што ја зафатија Италија, по поројните дождови. Меѓу исчезнатите е и мало дете во...
Свет

Австралиските власти со предупредување до граѓаните – Да се подготват за нови поплави

M T
Австралиските власти издадоа предупредување до регионите во Нов Јужен Велс и Квинсленд, опустошени од поплави, да се подготват за полоши врнежи и бури во наредните...
Свет

Поплави во западна Кина – 16 загинати, повеќе од 30 исчезнати

M T
Во поплавите предизвикани од обилните врнежи во западната кинеска провинција Кингхаи загинаа 16 лица, а 36 се водат како исчезнати, јавуваат кинеските медиуми. Обилните и...
Свет

Најмалку 15 лица загинаа во поплавите во Кентаки

M T
Најмалку 15 лица загинаа во поплавите по обилните дождови во источната американска држава Кентаки, објави гувернерот Енди Бешеар. Гувернерот на Кентаки Енди Бешеар прогласи вонредна...
СветТОП ВЕСТИ

Поплави во Сиднеј, се евакуираат илјадници луѓе – Најавени се поинтензивни врнежи

M T
Наредба за евакуација е издадена за десетици илјади жители на Сиднеј, откако обилните врнежи поплавија неколку населби во најголемиот град во Австралија, а метеоролозите предупредија...
Свет

Поплави во Турција по обилните врнежи и дождови

M T
Обилните дождови предизвикаа поплави во северната турска провинција Кастамону, а најтешка беше ситуацијата во окрузите Инебол и Бозкурт, пренесуваат агенциите. Синоќешните врнежи предизвикале излевање од...
Свет

Големи поплави во централна Кина, загинаа најмалку 10 лица

M T
Најмалку 10 лица загинаа, а три се водат како исчезнати во поплавите во централната кинеска провинција Хунан, јавија државните медиуми. Невремето ја зафати провинцијата од...
Свет

Големи поплави во Индија – Повеќе од 500.000 луѓе ги напуштија своите домови

M T
Повеќе од 500.000 луѓе ги напуштија своите домови во индиската североисточна држава Асам поради големите поплави предизвикани од дождовите во кои седум лица се удавија,...
Свет

Големи поплави во Квинсленд – Стотици Австралијци евакуирани

M T
Неколку стотици Австралијци добија инструкции да се евакуираат од своите домови бидејќи државата Квинсленд се соочува со нова вонредна состојба поради поплавите. Денеска беа издадени...
Свет

Расте бројот на жртвите во поплавите во Австралија – Бурата се движи кон центарот на Сиднеј

M T
Бројот на загинати во поплавите во источна Австралија денеска се искачи на десет, а воените хеликоптери продолжуваат да спасуваат луѓе од покривите на куќите во...
СветТОП ВЕСТИ

Поплава во Австралија – евакуирани десетици илјади луѓе

M T
Десетици илјади луѓе мораа да бидат евакуирани откако денеска обилните дождови го погодија источниот брег на Австралија. Во некои градови имаше поплави, а жителите мораа...
СветТОП ВЕСТИ

Поплави во Бразил, десетици загинати меѓу кои и деца

M T
Најмалку 19 лица, меѓу кои седум деца, загинаа во лизгање на земјиштето и поплави предизвикани од обилните дождови во бразилската држава Сао Паоло. Властите информираа...
Свет

Катастрофални поплави на островот Суматра – Две деца загинаа, 24.000 евакуирани

M T
Околу 24.000 луѓе се евакуирани, а две деца загинаа во поплавите на индонезискиот остров Суматра, соопштија денеска властите, а еколошките активисти го обвинуваат уништувањето на...
Свет

Малезија издвојува 335 милиони долари за санирање на штетите од поплавите

M T
Малезија ќе одвои 334,93 милиони долари за помош на најпогодените од големите поплави, најави денеска премиерот Исмаил Сабри Јакоб. Од 17 декември речиси 70.000 луѓе...
Свет

Поплави во северна Калифорнија – Луѓе се удавиле во потопен автомобил

M T
Најмалку две лица ги загубија животите во поплавите што ја зафатија северна Калифорнија. Двете лица биле заглавени во поплавен автомобил во подвозникот, а властите наредиле...
Свет

Големи поплави во западниот дел на Канада, една покраина прогласи вонредна состојба

M T
Вонредна состојба е прогласена во западната канадска покраина Британска Колумбија, откако патните и железничките врски во регионот беа прекинати поради силно невреме, јавува Би-би-си. Канадските...
Свет

Поплави во Канада предизвикаа одрони, се трага по исчезнати, а има и жртви

M T
Најмалку еден човек загина, а илјадници се евакуирани во лизгање на земјиштето и поплавите предизвикани од обилните дождови во Британска Колумбија, во западна Канада. Тело...