21.8 C
Скопје
27. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » криза
СВЕТ

Европа оваа година ја доживеа најлошата криза со птичји грип досега

M T
Европа оваа година ја доживеа најлошата криза со птичји грип досега, со околу 50 милиони мртви живина, а опстојувањето на вирусот во текот на летото...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИСИЗБОР

Ковачевски: Владата има многу јасен план за справување со енергетската криза

M T
Премиерот Димитар Ковачевски, одговарајќи на новинарски прашање поврзано со светската енергетска криза, истакна дека Владата има многу јасен план за справување со енергетската криза, а...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Во време на криза училиштата не смеат да се затвораат, општините да ги редефинираат приоритетите

M T
Во време на сериозна економска и енергетска криза наставата на учениците не смее да трпи, а училиштата не смеат да се затвораат. Тоа е особено...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Во пресрет на зимата Владата обезбеди храна и електрична енергија за подобри услови

M T
Владата предводена од претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во пресрет на најтешката зима после Втора Светска војна обезбеди доволни количества на храна и електрична енергија...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИСТОП ВЕСТИ

СДСМ: Мерки против глобалната криза, државата плаќа над 80% од сметките за струја на домаќинствата

M T
Во пресрет на прогнозираната тешка зима, во услови на најголемата економска и енергетска криза по Втората светска војна, институциите предводени од СДСМ преземаат навремени и...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИСТОП ВЕСТИ

СДСМ: Во услови на криза обезбедуваме стабилна економија и помош за граѓаните

M T
Со ребалансот на Буџетот за 2022 година обезбедени се средства за повисоки плати и пензии, за поголема поддршка на земјоделците, но и за антикризни мерки...
БИЗНИССВЕТ

Германија се подготвува за тешка криза, Шолц воведува мерки: „Не чекаат тешки години“

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц ги подготвува граѓаните на Германија за натамошни поскапувања. Сегашната криза нема да заврши за неколку месеци“, изјави социјалдемократскиот политичар (СПД) на...
СВЕТТОП ВЕСТИ

ОН: Светот е во глобална криза со храна

M T
Дури 345 милиони луѓе се соочуваат со несигурност во снабдувањето со храна во 82 земји, што е двојно повеќе од бројката пред пандемијата на коронавирусот...
ТЕМАБИЗНИСМОЗАИК

Пандемија? Криза? – Светот никогаш не бил побогат

M T
Вкупното светско богатство порасна за 10,3 отсто во 2021 година на 473 трилиони долари, најмногу благодарение на подемот на берзата. Ова го покажуваат податоците од...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Во најголемата криза презедовме навремени и ефикасни мерки за заштита на животниот стандард на граѓаните

M T
Владата предводена од СДСМ во услови на најголемата криза презеде навремени и ефикасни мерки за заштита на животниот стандард на граѓаните од ценовните шокови и...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Платите растат во сите сектори дури и во криза

M T
Со СДСМ, дури и во најголема светска економска криза, платите растат постојано, во сите сектори. СДСМ го исполни едно од најважните изборни ветувања – просечна...
АВТО ЦЕНТАР

Најдобрите модели за време на криза: Кои бензинци трошат најмалку гориво?

M T
Во време кога цените на горивото дивеат, економичноста на автомобилот стана една од најпосакуваните карактеристики. За многумина тоа ќе биде поважно од богата опрема или...
СВЕТ

Состанок на министрите за надворешни работи на Г7 во Германија поради претстојната криза со храна

M T
Министрите за надворешни работи на Групата седум богати нации (Г7) денеска ќе се сретнат во германското летувалиште Вајсенхаус на Балтичкото Море за да разговараат за...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Каевски: Неодговорниот Мицкоски блокира во време на криза, за да ја прикрие неспособноста на неговите градоначалници

M T
Во време на глобална економска и енергетска криза, кога секаде во светот сите се обединуваат за побрзо да се надминат последиците, да се блокира Собранието...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Мицкоски во криза најавува нови блокади, СДСМ и граѓаните тоа нема да го дозволат

M T
Во услови на најголемата криза кога на граѓаните им треба функционално Собрание кое носи закони во интерес на граѓаните, Христијан Мицкоски решава да ги засили...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Гутереш: Една петтина од човештвото може да биде осиромашено поради кризата во Украина

M T
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека украинската криза може да доведе до сиромаштија и глад повеќе од една петтина од човештвото или до...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИСТОП ВЕСТИ

СДСМ: И во криза растат платите, просечната е близу 30.000 денари, минималната 18.000 денари

M T
Економските мерки и политики на СДСМ и Владата што ја предводи даваат резултат.Со СДСМ, и во кризно време, платите растат многу побрзо и значително, што...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Среде криза градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ трошат милиони евра за партиски вработувања

M T
Додека Владата предводена од СДСМ во време на криза презема навремени и ефикасни мерки за помош на граѓаните и стопанството, на сите им стана јасно...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИСТОП ВЕСТИ

СДСМ: Со 400 милиони евра, Владата го амортизираше ценовниот шок во криза

M T
Во време на криза, Владата предводена од СДСМ презеде навремени и ефикасни мерки за заштита на животниот стандард и помош на компаниите.Со ефикасната реализација на...