Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » ученици
Македонија

Ученици од Прилеп превезувани со технички неисправен автобус на екскурзија

M T
Вчера околу 14 часот и 30 минути, на улица “Маршал Тито” во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово-Полициска станица за безбедност на патниот сообраќај Тетово...
Коронавирус Свет

Србија размислува да го продолжи распустот на учениците поради наглиот пораст на заразени со ковид

M T
Поради драстичното зголемување на заразените со коронавирусот во Србија, во среда треба да се одржи состанок на кој ќе се разговара за епидемиолошката состојба и...
Коронавирус Свет

Бројките на новозаразени во Шпанија растат – учениците сепак се враќаат во училиште

M T
Учениците ќе се вратат во училиштата во Шпанија на 10 јануари, а тоа важи и за студентите на универзитетите, потврди денеска Министерството за здравство и...
Македонија

Царовска: Учениците од најрана возраст треба да научат да препознаваат, да се гласни и да дејствуваат против сите форми на насилство

M T
Насилството не смееме да го премолчиме. Сите заеднички треба да дејствуваме. Затоа, со новата Концепција, кај учениците уште од најрана возраст развиваме свесност и ги...
Македонија

Герасимовски додели 81 стипендија на ученици за учебната 2021/2022 година

M T
Со пораки за понатамошни успеси и достигнувања во областите на спортот, науката и културата, градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, ги додели стипендиите на талентираните...
Македонија

Томшиќ од МОН: Најдобро за учениците е училиштата да се отворени, наставниците покажаа одговорност со високиот степен на вакцинација

M T
Наставата во училиште е во најдобар интерес на децата и затоа оваа година, од септември таа се одвива со физичко присуство на учениците, согласно здравствени...
Македонија Во тренд...

Царовска: Го јакнеме средното стручно, 1.400 ученици избираат да учат во дуалните стручни паралелки

M T
Наш главен приоритет како Влада и како министерство е да го унапредиме, но и да ја зголемиме атрактивноста на средното стручно образование на што веќе...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Филипче: Скрининг тестирање за учениците во основните и средните училишта

M T
Најголем дел од младите вирусот Ковид-19 го поминуваат без симптоми, па според тоа истите се препознаени како трансмитери на вирусот. Засега, состојбата во училиштата е...
Македонија

Царовска: Во битолското техничко училиште зголемен е бројот и на ученици и на паралелки, стручното образование повторно e привлечно затоа што школува кадри што ги бара реалниот сектор

M T
Во средно-техничкото училиште „Ѓорѓи Наумов“ во Битола на најдобар начин се реализира заложбата на Министерството за образование и наука младите низ воспитно-образовниот процес да стекнуваат...
Македонија

Царовска: Учениците ќе бидат дел од ПИСА тестирањето во 2022 година, во тек се пробно тестирање и интензивни подготовки за постигнување подобри резултати

M T
Северна Македонија ќе учествува во меѓународното ПИСА тестирање кое го организира ОЕЦД, а ќе се спроведе во 2022 година и за таа цел интензивно се...
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Лос Анџелес задолжителна вакцина за 630.000 ученици

M T
Учениците над 12-годишна возраст во училишниот систем на американската област Лос Анџелес ќе треба да се вакцинираат против коронавирусот пред да се вратат во клупите...
Македонија

Царовска за ефектите од „Учи паметно, работи стручно“: 1.384 ученици запишани во дуални паралелки, го постигнавме очекуваниот резултат

M T
Кампањата „Учи паметно, работи стручно“ на Министерството за образование и наука ги даде првите ефекти. За 6% е зголемен бројот на ученици кои оваа учебна...
Македонија

По година и половина, учениците се враќаат во училиште

M T
По година и половина онлајн настава, учебната 2021/2022 година денеска почнува со физичка настава во средните и во основните училишта. Поради високиот број заразени со...
Македонија

Авторката на учебникот по македонски јазик Делчева-Диздаревиќ: Учениците ќе се описменуваат уште во прво одделение

M T
Се пријавив на конкурсот за изработка на материјали за учење затоа што мојата потесна специјалност како универзитетски професор на Институтот за педагогија, на Филозофскиот факултет,...
Македонија

Царовска со порака до деветоодделенците и матурантите: продолжете успешно да гизаокружувате образовните етапи, стекнувањето знаење е најисплатлива инвестиција

M T
Овие денови полуматурантите беа исправени пред голема дилема, каде да ја продолжат образовната надградба. Испративме голем број пораки и до нив и до нивните семејства...
Македонија

Царовска: Се подготвуваме сите ученици од септември да се вратат во училиште

M T
Министерството за образование и наука подготви три сценарија за старт на учебната година од први септември кои заедно со протоколите денеска беа презентирани на Главниот...