30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » дипломатски односи
Македонија

Триесет години од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Македонија и Хрватска

M T
По повод јубилејот 30 години дипломатски односи, министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари пригодна средба со амбасадорката на Република Хрватска во нашата земја, Нивес...
Македонија

Османи: Воспоставивме дипломатски односи со Филипини

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи и неговиот колега од Филипини, Теодоро Л. Локсин, потпишаа заедничко комунике за воспоставување дипломатски односи меѓу двете земји. „Ваквиот...
Свет

Талибанците се подготвени за дипломатски односи но не со сите

M T
Талибанците се подготвени да воспостават односи со сите земји освен со Израел, изјави нивниот портпарол Сухаил Шахин. Тој зборуваше откако екстремистичката група објави дека формирала...