10.8 C
Скопје
28. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Град Скопје
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Срамна е постапката на Град Скопје да им се забрани влез во автобус на лица со попреченост кои се со придружба на куче

M T
Скандалозен и дискирминирачки е вчерашниот настан каде во автобус на ЈСП Скопје му бил забранет влез на лице со попреченост кое било придружувано од неговото...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИС

Град Скопје ќе го раскине договорот за новогодишно украсување на градот

M T
Соочени со енергетската криза која е во тек, а имајќи во предвид дека државата набавува електрична енергија со драстично повисока цена, како и во согласност...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Град Скопје доделува парична помош за настраданите во пожарот во Тетово

M T
Поради трагичниот настан, односно пожарот во модуларната ковид болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за доделување парична...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Шилегов: Град Скопје секогаш ќе биде партнер на СКСЗМ во подобрувањето на локалниот економски развој

M T
Денес во просториите на Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија се одржа состанок помеѓу претседателот Неби Хоџа и градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, а на состанокот...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Град Скопје: Во Дрисла не се согорува опасен отпад без дозвола

M T
Реакција од Град Скопје: После долго време на некомпетентност и негрижа во работењето, за само една година откако Дрисла се врати во надлежност на Град...
МАКЕДОНИЈА

Град Скопје: Финансираме многу манифестации и проекти, но не ги организираме

M T
Град Скопје обезбедува финансиска поддршка на многу манифестации и проекти од областа на образованието, социјалата, културата, спортот, но на никој начин не е вклучен во...
МАКЕДОНИЈА

Градот Скопје ја одбележува 80-годишнината од основањето на Првиот скопски партизански одред

M T
Во понеделник, на 23 август 2021 година, Градот Скопје ќе ја одбележи 80-годишнината од основањето на Првиот скопски партизански одред (22 август 1941 – 22...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Град Скопје со парични награди за пожарникарите што учествуваат во гаснење на пожарите низ Македонија

M T
Градот Скопје ќе им додели парични награди од 10.000 денари на 194 пожарникари коишто се дел од 3 екипи што со 3 возила на Противпожарната...
МАКЕДОНИЈАЛОКАЛНО

Градот Скопје замолува за трпение додека траат градежните работи на улиците и булеварите

M T
Градот Скопје продолжува да гради со засилено темпо и ја почна летната градежна офанзива за изградба и реконструкција на градските улици и булевари. Во периодов...
МАКЕДОНИЈА

Делегација на Град Скопје во официјална посета на Подгорица

M T
Делегација од Градот Скопје предводена од градоначалникот Петре Шилегов е во дводневна посета на Подгорица, по повод 13 Јули – Денот на државноста на Црна...
МАКЕДОНИЈА

Се менуваат старите со нови лед светилки во Скопје

M T
Градот Скопје вчеравечер почна со инсталација на лед светилки за улично осветлување на улицата Франклин Рузвелт, на потегот од улицата Васил Ѓоргов до Зоолошката градина,...
МАКЕДОНИЈА

Поради повисоките температури тимови на црвениот крст ќе патролираат низ централното градско подрачје на Скопје

M T
Денеска, во периодот од 11 до 16 часот, мобилни екипи на Црвениот крст на Град Скопје ќе патролираат низ централното градско подрачје и на поголемите...
МАКЕДОНИЈА

Нови 37 комунални возила ќе го чистат Скопје

M T
Градот Скопје и ЈП „Комунална хигиена“ денеска промовираа пет нови специјални комунални возила кои се дел од 37-те различни возила што ги набави ова јавно...
ТЕМАМАКЕДОНИЈА

Александра Антевска: Пуштен во употреба вториот памптрак полигон, вложуваме во вело-културата во Град Скопје

CENTAR MKD
Град Скопје предводени од СДСМ и градоначалникот Петре Шилегов посветено вложува во промоцијата на вело-културата во нашиот град, што го прави градот урбано и модерно...
ЛОКАЛНО

Градот Скопје апелира до граѓаните да ги користат алтернативните рути при своето движење со возила кон излезот од Скопје во источен правец, по булеварот Александар Македонски

CENTAR MKD
Градот Скопје апелира до граѓаните да ги користат алтернативните рути при своето движење со возила кон излезот од Скопје во источен правец, по булеварот Александар...
ТЕМАБИЗНИС

Уште само неколку часа до бесплатен клима уред – На полноќ завршува јавниот повик на Град Скопје за субвенции за инвертери

CENTAR MKD
Градот Скопје ги информира граѓаните дека јавниот повик за доделување субвенции за инвертер клима-уреди за затоплување на домаќинствата се прекинува вечер, на полноќ (22.9.2020 година,...
ТЕМАБИЗНИС

Град Скопје дели бесплатни клима уреди во вредност од 1000 евра – еве како да аплицирате

CENTAR MKD
Во текот на изминатите 15 дена поднесени се 1.350 апликации за субвенции за инвертери, а остануваат средства за уште околу 4.000 барања. Според досегашните бројки,...
ЛОКАЛНО

Утре и задутре времен сообраќаен режим на улица Александар Урдаревски

CENTAR MKD
Град Скопје известува дека поради финално асфалтирање на улицата Александар Урдаревски во Бутел, во наредните два дена ќе биде воведен времен сообраќаен режим на улицата....
МАКЕДОНИЈАИНТЕРВЈУТОП ВЕСТИ

Интервју со Александар Наумоски, градоначалник на Ѓорче Петров: Овозможуваме плански развој и сочувување на зелените површини, ДУП-от во Хром донесен на транспарентен начин 

CENTAR MKD
Центар интервју со Александар Наумоски, градоначалник на општина Ѓорче Петров. Во интервјуто за Центар.мк, првиот човек на Ѓорче Петров зборува за дел од она што...