30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

И ДУИ ќе ја поддржи резолуцијата за црвените линии само ако во неа пишува Северна Македонија

Демократската унија за интеграција (ДУИ) ќе ја поддржи резолуцијата за црвените линии во преговорите со Бугарија, поднесена од ВМРО-ДПМНЕ, само доколку се користи уставното име на државата.

Ова го истакна министерот за надворешни работи, Бујар Османи, откако претходно и премиерот Зоран Заев излезе со истиот став по ова прашање.

Според министерот, прашањето за уставното име во резолуцијата е отворање нови проблеми, а не помош за затворање на проблемите.

Османи повика на внимателност.

„Не велам дека оваа резолуција може да направи штета, но мора да бидеме внимателни. Позициите што ги има во текстот на резолуцијата се позиции што МНР и Владата ги имаат како свој став во својата стратегија. Но, многу е важно во Собранието да има консензус и да не се отвораат дополнителни теми што може да наштетат на процесот“, рече Османи.

Можеби ќе ве интересира

Османи: Усвојувањето на резолуцијата во Бугарија, ќе го блокира европскиот процес и ќе го парализира Договорот за пријателство

M T

СДСМ: Мицкоски ги поткопа државните позиции, усвоена Резолуција на ЕПП со ставови на Бугарија

M T

Северна Македонија е подготвена в година да претседава со ОБСЕ, рече Ковачевски

M T

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

M T

Министрите за одбрана на НАТО ги усвоија целите на способности за Северна Македонија

M T

ДУИ го претстави четвртиот приоритет – Зелената агенда

M T